Varise Hangi Bölüm Bakar

Varis hastalığına hangi bölümün bakacağını öğrenmek için varisin nasıl bir hastalık olduğunu bilmek gerekir. Varis hastalığı ve tedavisi konusunda daha önce yazdığımız yazımızı okuyabilirsiniz.

Burada da kısaca belirtmek gerekirse, varis hastalığı, vücudumuzdaki toplardamarların genişlemesi, kıvrılarak uzamasıdır. Bu damar bozuklukları kalıcı olmaktadır. Genellikle bacak bölgesinde oluşan varis derinin altında mavi renkte kıvrıntılı kabarıklar şeklinde görülür. Orantısal olarak bakıldığında kadınlarda daha çok görülmektedir. Araştırmalara göre erkek nüfusunun %20’sinde, kadın nüfusunun ise yaklaşık %35’inde varis oluşumu görülmektedir.

Bu kısa tanımdan da görüleceği üzere varis bir damar hastalığıdır. Bu yüzden varise hangi bölüm bakar sorusunun cevabı, kalp damar cerrahidir.

Varise Hangi Bölüm Bakar

Varise Hangi Doktor Bakar

Varis hastalığına kalp damar cerrahı bakmaktadır. Varisin etkili olduğu damarlar bu bölümün uzmanlık alanıdır. Küçük varis köpük tedavisinden, damar değiştirmeye kadar olan tüm operasyonları kalp damar cerrahi bölümü yapmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazın