Varis tedavisi
Varis tedavisi

Gün geçtikte daha sık rastlamaya başladığımız varis rahatsızlığı, hem estetiksel görünüş bozukluğuna hem de ileri boyutlarda ciddi sağlıksal sorunlara sebep olabilmektedir. Bu yazıda varisin ne ve neden olduğu, varis belirtileri, varis tedavisi altında ameliyat, varis çorabı, skleroterapi, ozon tedavisi ve varisle ilgili diğer pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

O halde kısaca varis hastalığının ne olduğu konusuyla başlayalım.

Varis Nedir?

Varis hastalığı, vücudumuzdaki toplardamarların genişlemesi, kıvrılarak uzamasıdır. Bu damar bozuklukları kalıcı olmaktadır. Genellikle bacak bölgesinde oluşan varis derinin altında mavi renkte kıvrıntılı kabarıklar şeklinde görülür. Orantısal olarak bakıldığında kadınlarda daha çok görülmektedir. Araştırmalara göre erkek nüfusunun %20’sinde, kadın nüfusunun ise yaklaşık %35’inde varis oluşumu görülmektedir.

Varis Neden Olur?

Varisin oluşum nedeni damarlardaki bozulmalardır. En sık karşılaşılan sebebi toplardamar içindeki kapakçık bozulmalarıdır. Normal şartlarda vücudumuzdaki kirli kan, toplardamarlardan yukarı doğru akar ve kalbe ulaşır. Kalp kirli kanı temizleyerek tekrar vücudumuzda dolaşıma sokar. Toplardamarlardaki kanın yukarı doğru ilerlemesini sağlayan ise bu kapakçıklardır. Sadece yukarı doğru açılarak kanın aşağı kaçmasını engellerler.

Bazı durumlarda ise bu kapakçıklar bozulur ve hem yukarı, hem aşağı doğru açılırlar. Aşağı doğru açıldıklarında ise artık damar içindeki kirli kan yukarı doğru haraket edemez ve yer çekiminin etkisiyle aşağı doğru birikir. Varisli bölgedeki kıvrımlı şişlik, aslında için kan ile dolmuş olan toplardamardır.

Varis oluşumunu arttıran bir çok etken vardır. Bunlardan bazılarını sıralayalım;

 • Hamilelik,
 • Uzun süre ayakta kalmak veya sürekli ayakta çalışmak,
 • Uzun süre oturmak veya sürekli oturarak çalışmak,
 • Kilo fazlaları,
 • Sigara kullanımı,
 • Yaşlılık

Varis tedavisine geçmeden önce varis hastalığının belirtileri nelerdir? Bunlara da bir göz atalım.

Varis Belirtileri Nelerdir?

 • Bacaklarda oluşan varisler. Mavi tonlarında kabarık ve kıvrımlı oluşumlar,
 • Bacaklarda ve ayaklarda oluşan ağrı, sızı ve yanmalar,
 • Gece uykuya yatıldığında bacaklarda oluşan kramplar, kurulmalar,
 • Bacaklarda ağrı ile birlikte kaşınma,
 • Bacaklarda oluşan uyuşukluk ve sürekli rahatsızlık hissi,
 • Çabuk yorulma ve bacaklarda ağırlık varis belirtilerindendir.

Varis rahatsızlığının başlarında saydığımız tüm bu rahatsız durumları yaşamayabilirsiniz. Varis başlangıcı için uzmanların ortak açıklamaları şu şekildedir;

Varis Başlangıcı Nasıl Olur?

Varis başlangıcında ilk etapta mavi renkli, kabarık ve kıvrımlı yapılar oluşmamış olabilir. Bunun yerine küçük kılcal damarlar görülmektedir. Ayakta uzun süre durulduğunda bacaklarda şişlik ve ağrı olabilir. Oluşan bu şişlik ve ağrılar, ayakları yüksek bir yere uzatıp dinlenildiğinde geçiyorsa bu durum varis başlangıcını işaret ediyor olabilir.

Tedavi edilmediği sürece artan varisler, bir süre sonra yukarıda saydığımız bacaklarda şişme, ağrı, yanma, ve açık yaralara sebebiyet verebilir. Kan pıhtılarının akciğere gitmesi halinde çok daha ciddi sonuçlar doğurabilir. Tüm bu durumlar varisin derecesine göre belirlenir.

Varis Çeşitleri

Varis Çeşitleri Nelerdir?

Bir çok alt dalı olmakla birlikte en sık görülen varis çeşitleri üç tanedir.

1.) Kılcal Varisler

Deriden çok çıkıntı yapmayan, küçük kırmızı ve mor renkli kılcal damarlardır.

2.) Orta Boy Varisler

Deriden çok az çıkıntı yapan, renkleri yeşil, çapları 2-4 mm arasında olan varislerdir.

Büyük Varisler

3.) Büyük Varisler

Deriden oldukça fazla çıkıntı yapan, çapları 4-15 mm olan varislerdir.

Varis oluşumunu ve türlerini anladıktan sonra varis tedavisi hakkında bilgi verebiliriz.

Varis Tedavisi

Varis Tedavisi

Varisli damarın herhangi bir tedavi sonrası tekrar eski haline dönmesi malesef mümkün değildir. Varis tedavisinde amaç varisli damarı kapatarak o bölgenin kullanımını engellemektir.

Günümüzde birden fazla varis tedavisi şekli uygulanabiliyor. Bunlardan en sık karşılaştıklarımız varis çorabı, skleroterapi, lazerle varis tedavisi, radyofrekans uygulamaları ve varis ameliyatıdır.

Tedaviyi yapan hekminiz, tedavi yöntemini seçerken sizin durumunuzu göz önüne alır. Tedavinin başında sizden doppler ultrason ister. Ve bu tetkik sonucunda varislerinizin durumunu anlar. Bu şekilde bir tedavi planı çıkarılır.

Varis Çorabı

1.) Varis Çorabı

Varis tedavisinin her aşamasında kullanılması önerilen bir yöntemdir. Varisli bölgeye baskı yaparak varisin ilerlemesini engeller. Bununla birlikte düzenli kullanıldığında varis sebebiyle oluşan ağrı ve diğer olumsuz şikayetleri minimuma indirir. Fakat tedavi edici özelliği yoktur, sadece ilerlemeyi engeller. Varis çoraplarıyla ilgili daha detaylı bilgi verdiğimiz yazımız hazırlanmaktadır.

2.) Skleroterapi ( İğne Tedavisi )

Skleroterapi yönteminde varisli damarlara iğne ile özel bir ilaç enjekte ederek uygulanır. Bu ilaç sayesinde varisli olan damar kullanıma kapatılır. Genellikle orta veya küçük varislerde daha etkili bir yöntemdir.

3.) Lazerle Varis Tedavisi

Lazer tedavisi de, skleroterapi ile aynı mantığa dayanmaktadır. Fakat yöntemleri farklıdır. Skleroterapi’de damarın içine ilaç vererek damarın kapanması sağlanırken, lazerle varis tedavisinde bacağın dışından damara lazer ışınları vererek varisli damarın yakılması ve kullanıma kapatılması amaçlanır. Esmer ve bronz tenli kişilerde daha az etkilidir.

4.) Radyofrekans Uygulamaları

Genellikle skleroterapi’nin yok edemediği küçüklükte kılcal varislerin tedavisinde kullanılır. Bununla birlikte lazer için uygun olmayan çok esmer tenlerde olumlu sonuçlar verir. Altın ve gümüş iğne uçları ile uygulanır.

5.) Varis Ameliyatı

Varis ameliyatında yapılan işlem, varisli damarın cerrahi operasyonla çıkarılmasıdır. Günümüzde çok ilerlemiş varisler dışında çok tercih edilmemektedir. Bazı durumlarda varisli damar içinde çalışmayan kapakçıkların yerine sağlam bölüm ekleme işlemi de yapılabilmektedir. Fakat bu işlem çok başarılı olarak görülmüyor. Varis ameliyatı ile ilgili daha geniş bilgi verdiğimiz yazımız hazırlanmaktadır.

Varis tedavisinin hangi bölümün uzmanlık alanı olduğunu öğrenmek için Varise Hangi Bölüm Bakar? yazımızı okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazın