Patch Test – Yama Testi

211
Patch Test - Yama Testi

Vücudunda alerji oluşan kişiler çoğu zaman bu alerjik reaksiyonların hangi maddeden kaynaklandığını anlamakta zorlanırlar. Patch test – yama testi alerji yaşayan kişileri bu sıkıntıdan kurtaran çok yararlı bir testtir.

Patch Test – Yama Testi Nedir?

Vücudunda alerji oluşan kişiler çoğu zaman bu alerjik reaksiyonların hangi maddeden kaynaklandığını anlamakta zorlanırlar. Alerjinin sebebini bulmak için kendilerini gözlemlemeleri gerekir. Bu da her seferinde acı çekmek demektir. Bunun yerine sağlık kurumlarında yapılan Patch Test – Yama Testi, vücutta oluşan alerjilerin hangi sebeplerden dolayı oluştuğunu 72 saatte öğrenebileceğiniz bir alerji testidir.

Sırta Yapıştırılan Alerji Testi Patch Test

Patch Test – Yama Testi, içinde küçük odacıklar olan geniş bir banttan oluşur. Bu odacıkların içerisine alerji yapabileceğinden şüphelenilen maddeler koyulur. Odacıklara bu maddeler koyulurken, maddelerin birbirlerine karışmamasına çok dikkat edilmelidir.

Patch Test – Yama Testi bantı hazırlandıktan sonra hastanın sırt bölgesine yapıştırılır. Buradaki amaç sırtın hangi bölgesinde alerji oluşacağını görmek ve alerji oluşan bölgeye denk gelen odacıkta hangi maddenin olduğunu tespit etmektir. Böylece hastanın hangi maddelere alerjisi olduğu anlaşılmış olur.

Patch Test - Yama Testi Nedir?
Patch Test - Yama Testi

Patch Test – Yama Testi Sonuçları

Patch Test – Yama Testi bantları yapıştırıldıktan sonra bantların sırt bölgesinden çıkmaması için hasta aşırı terleyecek aktivitelerden uzak durmalı ve duş almamalıdır.

Bantlar yapıştırıldıktan 48 saat sonra çıkarılarak test bölgesi kalem ile işaretlenir ve 30 dakika kadar sonra muayene yapılır. Bu muayene ilk gözlemdir. Patch Test – Yama Testinin kesin sonuçları için 72 veya 96 saat sonra tekrar bir muayene yapılır. Bu sayede test sonuçlanmış ve hastanın hangi maddelere alerjisi olduğu anlaşılmış olur.

 Patch Test - Yama Testi Sonuçları

Patch Test – Yama Testi sonuçları, şu değerleri alabilir.

  • Olumsuz (-)
  • Tahriş edici reaksiyon (IR)
  • Eşdeğer / belirsiz (+/-)
  • Zayıf pozitif (+)
  • Güçlü pozitif (++)
  • Aşırı reaksiyon (+++)

Olumsuz durumlarda alerji bulunmamaktadır. Tahriş edici reaksiyonlarda hafif döküntüler, güçlü pozitif ve aşırı reaksiyon durumlarında ise ciddi alerjik bulgulara rastlanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazın