Karın Ağrısı

Karın ağrısı her insanın hayatında belli zamanlarda başa çıkmak zorunda olduğu bir ağrı çeşididir. Karın bölgemizde birçok organımız bulunduğu için bu ağrının neden dolayı oluştuğunu anlamakta zorlanabiliriz. Tabii ki tedavi için karın ağrımızın nedenlerini iyi anlamamız gerekir. İlk bölümde belli başlı karın ağrısı nedenlerini açıklayalım. İkinci bölümde ise karın ağrısına ne iyi gelir bunlara bakalım. Genellikle evde yapabileceğiniz tarifleri listelemeye özen gösterdik.

Karın Ağrısı Nedenleri

Karın ağrısını geçirmek için öncelikle karın ağrımızın neden kaynaklandığını anlamamız çok önemlidir. Çünkü bazı karın ağrısı şikayetleri hafif bir şişkinlik sebebiyle olabileceği gibi bazıları da ciddi sonuçlar doğurabilecek önemli hastalıkları işaret edebilirler. Bu yüzden karın ağrısı çeşitlerine bir bakalım.

Psikolojik Karın Ağrısı

Karın ağrısının bir çok sebebi bulunmaktadır. Karın ağrısının mide tarafından oluşan ağrılarının bir sebebi ise psikolojik olabilir. Psikolojik karın ağrılarında çözüm tabii ki sorunun ne olduğunu bulmaktır. Fakat bunun yanında bitkisel karışımlarda kişinin rahatlamasını ve karın ağrısının azalmasını sağlayacaktır.

Karın ağrılarının psikolojik olarak oluşması sık rastlanan bir durumdur. Özellikle diğer insanlara göre nispeten hassas olan kişiler üzüldüklerinde, kırıldıklarında, hayal kırıklığına uğradıklarında veya genel olarak mutsuz olduklarında midelerini üşütmeye veya psikolojik olarak mide ya da karın ağrıları çekmeye meğillidirler. Sebebi her ne olursa olsun bu tarz psikolojik karın ağrılarında karın ağrısına en iyi gelecek şey tabii ki sorunu çözmektir.

Sorunların çözümü için ilk aşama sorunun tespiti olmalıdır. Sorunu tespit ettikten sonra sakince oturarak, kafamızı çok fazla dağıtmadan çözüm için neler yapabileceğimize odaklanmalı ve pozitif düşündüğümüzde hayatımızın da olumlu olacağını bilmeliyiz. Tabii ki bu her psikolojik durumda mümkün olmayabilir. Bu sebeple sorunun tespiti ve çözüm yolları için bir uzman hekime danışılması çok olumlu olacaktır.

Bu başlık altında genellikle çocuklar veya ilk gençlik yıllarını yaşayan genç insanlar çoğunluktadır. Genellikle çocuklar arasındaki çekişme, sınav stressleri, başarılı olma mecburiyeti, ailelerin çocukların omuzlarına taşıyabileceklerinden daha fazla yük yüklemeleri gibi sebeplerden dolayı karın ağrısı çeken çocuk sayısı hiç azımsanmayacak sayıdadır. Tabii ki bu durumda iş ebeveynlere düşmektedir. Daha mantıklı ve sağduyulu olup, çocuklarını olumlu motive etmeli ve çocuklarının sıkıntısı olduğunda anlatmasını beklemeden fark edebilmelidirler.

İlgili anne babalar çocukları için en büyük kurtarıcı olacaklardır. Karın ağrısı en sık rastlanan ağrı olduğundan dolayı genellikle çocuklar yapmak istemedikleri şeyler konusunda bahane olarak karın ağrısını öne sürmektedirler. Okula gitmek istememek, bakkala veya akraba ziyaretine gitmek söz konusu olduğunda hemen karınları ağrıyabilir. Burada ise önemli olan durum eğer okula gitmek gibi çok önemli bir konu yoksa çocuğu zorlamamaktır.

Çünkü bahane olarak söyledikleri karın ağrılarına bir süre sonra kendileri de inanarak psikolojik olarak karın ağrısı başlayabilmektedir. Okula gitmek gibi konularda ise çocukla onun düzeyinde konuşarak çözüm aranmalı, bulunamıyorsa bir uzmandan mutlaka destek alınmalıdır.

Yaralanma Sonucu Karın Ağrısı

Karın ağrısı sebeplerinden belki de en ciddi olanı karın yaralanmalarıdır. Karın yaralanmaları genellikle sporcularda ve çocuklarda olmakla birlikte hiç beklenmedik anlarda hepimizin başına gelebilir. Karın ağrılarının sebebi yaralanmadan kaynaklıysa mutlaka tıbbi müdahale gerekir. Yazının başında bahsettiğimiz gibi karın ağrısında sebep olan karın yaralanmaları en çok sporcularda gerçekleşmektedir.

Takım sporlarında rakip veya kendi takım arkadaşı tarafından karın bölgesine alınan darbeler sonucu oluşabilen karın yaralanmaları, bireysel sporlar yapanların ise spor kazaları geçirmeleri sonucu oluşabilir. Örneğin bisiklet sporu yapan sporcunun dengesini kaybederek karnını bisikletin herhangi bir yerine çarpması veya düşeceği yerde sert bir cismin bulunması bu tarz bir yaralanmaya sebep olacaktır. Genellikle at binicileri veya yetiştiricilerinde de sık karşılaşılan bir durum olmakla birlikte at gibi hayvanların çifteleri ile yaralanan kişilerde ölümle sonuçlanan karın yaralanmaları olabilmektedir.

Her zaman en iyi tedavi yöntemi o hastalığa hiç yakalanmamaktır. Bu yüzden küçükte olsa yaralanma riski bulunan kişilerin, daha sonra çok daha zor günler geçirmemeleri için dikkatli davranmaları gerekir. Genellikle bir darbe sonucu oluşan karın ağrılarında ilk etapta çok şiddetli karın ağısı olur. Bu aşamada karın ağrısına ne iyi gelir bulmak oldukça zordur. Daha sonraki aşamalarda karın ağrısı azalsa bile geçmeyen şekilde devam eder. En çok görülen karın ağrısına sebep olabilecek karın yaralanmaları iç organ yırtılmaları veya zarar görmeleridir.

Karın bölgesinde olan böbrek yırtılması, dalak yırtılması ve karaciğer yırtılması en çok görülen yaralanmalardır. Dalak yırtılması genellikle karın bölgesine doğrudan gelen bir darbe sonucu oluşan bir yaralanmadır. Acil tıbbi müdahale gerektirir. Yine böbrek yaralanmalarında erken teşhis çok önemlidir. İdrarda kan görüldüğünde mutlaka böbreklerde bir sorun vardır ve vakit kaybetmeden en yakın tıbbi kuruluşa başvurulmalıdır.

Mide Boşluğunda Karın Ağrısı

Mide Boşluğunda Olan Karın Ağrısı

En çok rastlanan karın ağrılarından biri ise karın boşluğunda olan ağrıdır. Hemen hemen herkes bir kere de olsa karın boşluğunda ağrı hissetmiştir. Bu ağrının sebepleri sıradan ve geçici olduğu kadar ciddi ve tehlikeli de olabilir. Bu yüzden iyi takip edilmelidir.

Karın boşluğunda oluşan karın ağrılarını tanımlamak gerekirse, karnımızın sağ veya sol alt tarafta kalan kısımlarında, daha içeride hissettiğimiz ağrılardır. Dalak şişmesiyle karıştırılan bu ağrı türü yorgunluk veya gaz sancısı gibi basit bir sebepten oluşabileceği gibi apansit veya pankreas sorunları gibi ciddi sebeplerle de oluşabilmektedir.

Karın boşluğunda oluşan ağrılarda dikkat etmemiz gereken şey ağrının ne zaman ortaya çıktığı, karın ağrısının nasıl ilerlediği ve bu ağrıya ek olarak ne gibi şikayetlerde bulunulduğu olacaktır. Kendimizi takip ederek yan belirtileri de hesaba katarak az çok ağrının sebebi hakkında fikir sahibi olabiliriz. Tabii ki bu şekilde bir ağrı duyduğumuzda hemen telaşa kapılmamalıyız fakat kendimizi iyi gözlemleyerek belli bir süre geçmeyen ağrılarda veya daha tehlikeli olduğunu düşündüğümüz durumlarda mutlaka hekime danışmalıyız.

Karın boşluğunda ağrı hissettiğimiz zaman bir kaç rahatsızlıktan şüphelenebiliriz. Bu hastalıkların benzer özellikleri olsada ayırt edici belirtilerde verebilirler. Bunlar şu şekildedir;

1.) Safra Kesesinde Oluşan Karın Ağrısı

Safra kesesi yüzünden oluşan ağrılarda belirleyici etken yediğimiz yemeklerden sonra ağrının artmasıdır. Safra kesesi ağrılarının yanında mide bulantısı, kusma, gaz sancısına benzer sancılarda görülebilir. Çikolata ve kızartma gibi besinlerde ağrı biraz daha yoğun yaşanır. Bu tarz bir ağrı ve yan belirtilerini hissettiğinizde sağlık kuruluşuna başvurmanız olumlu olacaktır.

2.) Mide ve Bağırsaklarda Oluşan Karın Ağrısı

Mide sebebiyle oluşan karın ağrılarında en belirgin özellik karnın orta tarafında ağrı ve yanma ile birlikte yemek borusu alanında oluşan ağrılardır. Bu yanmaya mide ekşimesi olarakta adlandırılır. Reflü rahatsızlıklarında görülen yediğiniz şeylerin veya mide asidinin yemek borusudan çıkarak boğaza doğru çıkması ve bu bölgelerde görülen yanma bu ağrının özelliklerindendir.

Aynı şekilde ülserde de midede oluşan küçük yaraların mide ağrılarına sebep olduğu görülür. Genellikle çay, kahve, baharatlı yiyecekler, asitli içecekler sonucunda daha artan ağrılar görülür. Bağırsaklarda görülen ağrılarda tedavi gerektirecek hastalıkların habercisi olabilirler. Bağırsak ağrıları çoğu kez mide ağrılarıyla karıştırılır.

Bunun sebebi bağırsak ağrılarınında mide ve karın boşluğu bölgelerinde hissedilmeleridir. Bağırsak sorunlarının tespitinde en belirgin özellik dışkıda kanlanma veya sıradan olmayan bir durumun gözlenmesidir. Bunun gibi sürekli olarak bağırsak veya mide sorunları yaşıyorsanız mutlaka bir sağlık kuruluşunda gastroenteroloji bölümüne muayene olmalısınız.

3.) Pankreas Sebebiyle Oluşan Karın Ağrısı

Bu tip ağrılarda en belirleyici özellik karnın ortalarında ağrının hissedilmesi veya sırt bölümüne ağrının vurmasıdır. Pankreas sorunlarında kişi hızlı kilo kaybeder. Bunun gibi belirtiler olduğunda hekime danışılmalıdır.

4.) Apandisit Nedeniyle Gerçekleşen Karın Ağrıları

Aslında apandisti hepimiz çok yakından biliyoruz çünkü kısa sürede patlayabilen ve içeriden zehirleme suretiyle çok ciddi sonuçlar doğurabilen tehlikeli bir durumdur. Bir çok şiddetli karın ağrısı apandist olarak değerlendirilebilir ve gittiğiniz sağlık kuruluşlarında hemen ameliyat sonucu çıkabilir. Bu bir ön görüdür ve hekimlerin hastayı tehlikeye atmamak için başvurdukları bir yoldur. Genel özellikleri karın ağrısı ile birlikte bulantı, ateş, iştahsızlık ve orta kısımda başlayan karın ağrısının sağ tarafa doğru ilerlemesiyle görülür. Bu tip bir şikayetiniz olduğunda acil olarak sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Reflü Karın Ağrısı

Reflü Nedeniyle Oluşan Karın Ağrısı

Karın ağrısının nedenini bulmak çoğu zaman çok zordur. Çünkü karın bölgesinde bir çok organ olduğu için ve en hassas organlar burada bulunduğu için çok çeşitli sebepleri olabilir.

Tabii ki nedeni bilinen karın ağrıları için en ideal çözüm tıbbi çözümdür. Reflü bir mide rahatsızlığıdır. Karın ağrısı olarak düşünülen şey de aslında mide ağrısıdır. Reflüde ağrı olabileceği gibi mide yanması da gerçekleşebilir. Mide asidinin normalden çok olması ve yemek borusu ile midenin birleştiği yerdeki koruyucu bölgenin işlevini yerine getirememesi durumunda, mide asidi yemek borusundan yukarı doğru çıkar. Bu oldukça acı verici bir durumdur. Yaklaşık dakikada 20 – 25 kere tekrarlayabilen durumlar oluşabilir.

Reflünün kısa tanımı ise mide asidinin yemek borusundan boğaza kadar çıkması ve sonra tekrar aşağı inmesidir. Reflüyü engelleyerek karın ağrısı çekmemenin mantığı, mide asidini dengede tutmaktır. Reflü özellikle acıkınca ve çok doyunca meydana gelir. Bu yüzden reflü şikayeti çeken kişiler devamlı suretle atıştırmalık birşeyler yerler. Midelerinin hiç boş kalmaması ve çok fazla dolu olmaması gerekir.

1.) Reflü Kendiliğinden Geçer mi?

Reflü şikayetleri yemek yeme düzenini korursanız en aza indirilebilir fakat kendi kendine tamamen geçmez. Bunun için cerrahi operasyon gereklidir. Fakat günümüzde çok gerekmedikçe bu tarz operasyonlar gerçekleştirilmemektedir. Bunun yerine ilaç tedavisi uygulamak çok daha zahmetsiz ve mantıklı yoldur. Mide asidini azaltan ilaçlarla günlük olarak durum normale çevrilebilir.

2.) Reflüde Karın Ağrısı Çekmemek İçin Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Reflüyü tetikleyen bazı yiyecek ve içecekler vardır. Bunlar genel olarak mide asidini çoğaltabilecek olan besinlerdir. Portakal, mandalina gibi meyveler, kahve, kola gibi içecekler, limon, sirke gibi maddeler ve midede eritilmesi zor olan her türlü yiyeceği bu sınıfta sayabiliriz. Çok yağlı yiyecekler reflüyü çoğaltırken daha çok yulaflı besinlerin yenmesi tavsiye edilmektedir.

İshal Karın Ağrısı

İshal Nedeniyle Karın Ağrısı

Karın ağrısının sebeplerinin çok çeşitli olabileceğinden bahsetmiştik. İshal en sık rastlanan fakat en can sıkıcı sindirim sistemi rahatsızlıklarından biridir. Vücudun o anki metabolizma durumuna göre yediğimiz içtiğimiz şeylerden, soluduğumuz havaya kadar her şey ishale sebep olabilir. Özellikle bu hastalığa yakalanmış kişilerin en çok şikayet ettikleri şey şiddetli karın ağrılarıdır.

İshalle gelen karın ağrıları sancı şeklinde saplanırlar. Çok rahatsız edici bir ağrı türü olup, ağrının yanında terleme ve mide bulantısı da görülebilmektedir. İshalde karın ağrılarını geçirmek için hastalığın iyileşmesi en iyi yoldur. İshalin neden olduğu karın ağrılarını geçirmek için ishalin ne olduğunu anlamak en doğru yol olacaktır.

1.) İshal Neden Oluşur?

Şiddetli karın ağrılarına neden olan ishal vücudumuza aldığımız yararsız ve bazen zararlı maddeler sonucu oluşan enfeksiyonlar sonucu oluşmaktadır. Genel olarak ishalde etkili olan durum, bağırsaklarımıza gelen besinlerin, içerisindeki suyu vücuda kazandırmadan vücuttan tahliye edilmesiyle oluşur. En sık görülen ishal nedeni yiyecekler sebebiyle oluşan ishaldir.

2.) Karın Ağrısına Sebep Olan İshal Nasıl Geçer?

İshalin ne kadar etkili olduğu çok önemlidir. Aynı zamanda hastalığa yakalanmış kişinin vücut direnci ve beslenme alışkanlıkları belirleyici rol oynar. En basit ishal bir kaç gün sürer ve bol su içimiyle birlikte dengeli bir beslenme sağlanırsa kendiliğinden geçer. Birkaç günden uzun süren veya mide bulantılı, kusmalı ishal görülen durumlarda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurularak ilaç tedavisine başlamak gerekir. Çok sık olmasa da ishal ciddi sonuçlar doğurabilecek bir hastalıktır. İshal sonucu oluşan karın ağrılarında en önemli nokta bol sıvı tüketmektir. Hem terleme olacağından hemde vücutta sıvı tutulması çok az gerçekleşeceğinden dolayı vücudun sıvıya ihtiyacı olacaktır. Sıvıların içerisinde en çokta su tüketilmelidir.

Karın Fıtığı Karın Ağrısı

Karın Fıtığı Nedeniyle Oluşan Karın Ağrısı

Karın bölgemizde ağrı hissettiğimiz zaman mutlaka bu ağrının ne anlama geldiğini öğrenmeliyiz. Özellikle dört günden uzun süren ağrılarda tıbbi bir kontrolün gerekli olduğu kesinlikle unutulmamalıdır. Karın fıtığı aslında terim olarak karın duvarı fıtığıdır. Karın duvarı fıtığının içerisinde birden fazla fıtık türü bulunur.

En yoğun görüleni kasık fıtığıdır. Bunun haricinde bir de göbek fıtığı vardır. Kasık fıtığı daha çok erkeklerde görülmekle birlikte göbek fıtığı da kadınlarda görülmektedir. Fıtık rahatsızlığının tanımı, karın duvarında oluşan bir yırtık veya bölünmeden dışarı çıkan iç organların cilt altında bir şişlik oluşturmasıdır. Bu oldukça ağrılı bir durum olabilirken kişi zorlanmadığı sürece çok ağrı çekmeyebilir de.

1.) Fıtık Olduğumuzu Nasıl Anlarız?

Cilt altında oluşan yumuşak şişlikler ve bu bölgedeki ağrı çoğu zaman fıtık olarak değerlendirilir fakat bu oluşumun çok iyi takibinin yapılması gerekir. Özellikle karın fıtıkları, karın bölgesinde çok kuvvetli ağrılara sebep olabilir.

2.) Karın Fıtığını Nasıl Tespit Ederiz?

Ağır kaldırdığımızda, kabızlık durumu oluştuğunda, öksürük, ıkınma ve idrar yaparken bir bölgede ağrı hissediyorsak ve o bölgede bir şişlik görülüyorsa bu muhtemelen fıtık olacaktır. Genellikle ayakta olduğumuzda görülen şişlik, sırt üstü yattığımızda kaybolacaktır. Bunun sebebi ise sırt üstü yattığımızda, mide duvarından çıkan iç organın, içeri doğru toparlanmasıdır.

3.) Karın Fıtıkları Sadece İki Tane midir?

Hayır, aslında karın fıtıklarının içerisinde birden çok fıtık türü bulunur. Bunlar içinde en çok görüleni kasık fıtıklarıdır. Kasık fıtıklarının haricinde ameliyat sonrası oluşan fıtıklar, göbek fıtıkları, nadiren görülen fıtıklar, ve mide fıtıkları bulunmaktadır.

4.) Karın Ağrısının Sebebi Olan Fıtığın Tedavisi Nasıldır?

Fıtık rahatsızlıklarında tedavi ancak cerrahi olabilmektedir. Ufak bir operasyon ile iç organlar, çıktığı bölümden içeri toparlanarak, karın duvarındaki yırtık kapatılmak suretiyle ameliyat sonlanmaktadır. Fıtığın durumuna göre basitten orta düzeye kadar zorlukta operasyonlar olabilmektedir.

Çocuklarda Karın Ağrısı

Çocuklarda Karın Ağrısı

Küçük çocuklarla yakından ilgilenenler bilirler, çocuklar bir çok kere karın ağrısı şikayetiyle ebeveynlerine yakınırlar. Genellikle çocukların yapmaları gereken bir eylem öncesi olan karın ağrıları ile gerçekten ciddi hastalıkların belirtisi olan karın ağrılarını çok iyi ayırarak analiz etmeliyiz. Çocuklarda karın ağrısı genellikle psikolojik veya gıda özensizliğinden görülmektedir. Fakat bazen de bu karın ağrısı ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Peki bunu nasıl anlayabiliriz?

Çocuklarda karın ağrılarının farklı sebepleri olabilir. Bunlar gerçekten önemsiz olmakla birlikte bazen de çok önemli ve ciddi bir hastalığın habercisi olabilirler. Bu yüzden ailelerin, çocuktaki ağrı sürecini çok iyi analiz etmeleri gerekir.

1.) Çocukların Karın Ağrısı Genellikle Psikolojiktir

Çocuklarda genellikle karın ağrısı psikolojik olmaktadır. Eğer yapmak istemediği veya hoşuna gitmeyen bir olay karşısında hemen karınlarının ağrıdığını ve hasta olduklarını söyleyebilirler. Çocukların bu gerçek olmayan ağrı için karın bölgesini seçmelerinin nedeni, en kolay taklit edilebilen ve en sık rastlanılan ağrının karın ağrısı olmasıdır.

2.) Karın Ağrısında Abur Cubura Dikkat

Bunun yanında çocuğunuz gerçekten karın ağrısı çekiyor olabilir. Karın ağrısında çocuklar için geçerli ikinci senaryo yeme içmedir. Çocuklar devamlı suretle hareket halinde olduklarından dolayı yetişkin insanlar her zaman çocukları takip edemezler. Çocuklar ise buldukları bazı fırsatlarda kendilerine yaramayacak abur cubur tabir edilen yiyecekleri sıkça yerler. Bu abur cuburun ölçüsünü ayarlayamayan çocuk mide ve hazımsızlık problemleri çekebilir.

3.) Karın Ağrısından Sontaki 24 Saat

Çocuklarda karın ağrısının sebebini analiz edebilmek için, karın ağrısının başladığı zamandan önceki ve sonraki 24 saat analiz edilmelidir. Bu süreci incelememizin sebebi, çocuğun karın ağrısının gerçek mi yoksa psikolojik mi olduğunu anlamaktır. Sonraki 24 saat içinde önemli sınav, henüz bitmemiş bir ödevin teslimi, çocuğun gitmek istemediği bir akraba ziyareti veya ev gezmesi ve bunun gibi durumlar var ise karın ağrısını öncelikle psikolojik olarak değerlendirmek doğru olacaktır.

4.) Karın Ağrısından Önceki 24 Saat

İlk maddedeki herhangi bir durum geçerli değilse, karın ağrısının başlangıcından önceki 24 saat değerlendirilmelidir. Çocuğun yediği ve içtiği şeyler araştırılmalıdır. Genellikle çikolata, şeker ve aşırı gofret tüketiminden kaynaklı karın ağrıları çoğunluktadır. Böyle bir durumla karşılaşılırsa çocuğun midesi sakinleştirilmeli ve bitkisel çaylardan yararlanılmalıdır.

5.) Ciddi Hastalıkların Habercisi Olan Karın Ağrıları

Bazı karın ağrıları ise daha ciddi hastalıkların habercisi olabilirler. Bu yüzden ilk iki maddede herhangi bir sonuç alınmadıysa veya 3 – 4 günü geçen karın ağrısı şikayetleri varsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurularak gerekli kontroller yaptırılmalıdır.

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir

Karın ağrısına iyi gelecek veya ağrıyı hafifleyecek önerileri evlerimizde yapabileceğimiz tariflerle anlatmaya çalışalım.

1.) Karın Ağrısına Ne İyi Gelir – Tarçın ve Su

Malzemeler:

 • Tarçın
 • Su

Hazırlanışı:

Oda sıcaklığında olan 4 bardak suyun içine 10 gram tarçın koyulur. Daha sonra kaynamaya bırakılır. Kaynatıldıktan sonra 1 çay bardağı içilir. Bu şekilde her yemekten sonra içilir. Fakat bir kerede 1 çay bardağından fazla içilmemesi gerekir.

2.) Karın Ağrısına Ne İyi Gelir – Anason ve Su

Malzemeler:

 • Anason
 • Su

Hazırlanışı:

4 su bardağı suya; 1 çorba kaşığı anason koyulur. Bu karışım orta ateşte kaynatıldıktan sonra 1 çay bardağı içilir. Yapılan çay ısıtılarak her yemekten sonra içilir. Ancak her seferinde 1 çay bardağından fazla içilmemesi gerekir.

3.) Karın Ağrısına Ne İyi Gelir – Portakal Kabuğu ve Şeker

Malzemeler:

 • Portakal
 • Toz Şeker

Hazırlanışı:

Orta boyun üzerinde bir portakalın kabukları soyulur. Sonrasında bu kabuklar çok ince olacak şekilde doğranır. Doğradığınız portakal kabuklarının üzerine 1 çorba kaşığı toz şeker konularak yenir.

Malzemeler:

 • Un
 • Hardal
 • Nane
 • Tuz
 • Tereyağı
 • Su

Hazırlanışı:

Orta boy bir tencerenin içerisine 8 çorba kaşığı kadar tereyağı ve 10 çorba kaşığı un koyulur. Hafif ateşte karıştırılarak çok az şekilde kavrulur. Daha sonra içerisine 4 su bardağı su ilave edilerek, hafif ateşte devamlı karıştırılmak suretiyle pişirilir. Kaynamaya başlamadan önce 1 tatlı kaşığı hardal, 1 tatlı kaşığı ufalanmış nane, ve 3 kahve kaşığı sofra tuzu koyulur. Sıcak şekilde içilir. Bu şekilde günde 1 kere olmak üzere karın ağrısı hafifleyinceye kadar içilebilir.

4.) Karın Ağrısına Ne İyi Gelir – Yağ ve Toz Şeker

Malzemeler:

 • Sade Yağ ( Tuzsuz Tereyağı )
 • Toz Şeker

Hazırlanışı:

1 Çorba kaşığı sade yağ ( tuzsuz tereyağı / sağyağ ) ile 1 çorba kaşığı toz şekeri karıştırıp eziniz. Yağ ve toz şeker iyice birbirine karıştıktan sonra bu karışımı yiyebilirsiniz. Bu karışım karın ağrınızı baskılayacak ve sizi rahatlatacaktır.

5.) Karın Ağrısına Ne İyi Gelir – Anason ve Üzüm Sirkesi

Malzemeler:

 • Anason
 • Üzüm Sirkesi
 • Şap ( Alaun )

Hazırlanışı:

6 çorba kaşığı anasonu havanda iyice dövün. Daha sonra 3 su bardağı üzüm sirkesini bunun içerisine karıştırın. Bu karışımı güzelce kaynatın. Karışım kaynadıktan sonra çok yavaş şekilde süzün. Kabın dibinde anasonun birikmiş olduğunu göreceksiniz. Bu anasonu farklı bir kaba alın ve üzerine 1 çorba kaşığı yanmış ve dövülmüş şap ekleyin. Sonrasında bu karışımı yoğurarak hamur haline getirin. Oluşan hamur kıvamındaki karışımı temiz bir tülbent parçası içerisine doldurduktan sonra tam göbeğin üzerine koyun. 6 saat bu şekilde kalsın. 6 saatin sonunda kaldırıp göbek bölgesini ılık suyla temizleyin.

6.) Karın Ağrısına Ne İyi Gelir – Şahtere ve Su

Malzemeler:

 • Şahtere ( Fumaria Officinalis )
 • Su

Hazırlanışı:

4 bardak suyun içine 2 tutam şahtere konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Bu karışımı yemeklerden 5 dakika sonra bir kahve fincanı içebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazın