Gözlük Çerçevesi ve Gözlük Camı

Göz muayenesine gittiğimizde eğer normal bir göz kusurumuz yani miyop, hipermetrop veya astigmat durumumuz mevcutsa, göz hekimimiz bizim gözlerimize uygun gözlük önerecektir. Göz hekiminin önerdiği aslında gözlük değil, gözlük merceğinin numarasıdır. Optik mağazasına gittiğimizde mağazada ki görevli önümüze onlarca farklı gözlük camı veya gözlük çerçevesi çıkarabilir. Ticari kaygılarla da bize pahalı olanı satmaya çalışabilir. Bu yüzden bu yazımızda kısaca gözlük camlarını ve gözlük çerçevelerini inceleyeceğiz. En azından gözlük almaya gidenler için ön bilgi olabilir ve gözlük seçimlerinde daha dikkatli davranabilirler.

Gözlük Camları

Gözlük camları camın şekli ve ışığı kırarak gözümüze düşürdüğü nokta açısından çeşitlere ayrılır. En temel kullanılan gözlük camları şu şekildedir;

Organik Gözlük Camı

Organik camların avantajları, çok hafif ve sağlam olmalarıdır. Kolaylıkla kırılmazlar, kullanışlı olurlar.

Polikarbonat Gözlük Camı

Bu tür camlar genellikle daha aktif kişilere uygun koruyucu camlardır. Sağlamlık konusunda organik camlardan 6 kat daha sağlamdırlar.

Mineral Gözlük Camı

Mineral camlar genellikle özel kullanım amacıyla üretilmektedirler. Işık geçirgenliğinde yüksek performans, ısıya ve çizilmemeye dayanıklılık tercih sebeplerindendir. Ayrıca bu tür camların farklı renkleri farklı özellikler göstermektedir. *Kırmızı Renkli Mineral Gözlük Camı Düşük ışıklarda görüntünün derinliğini arttırır, avcılık gibi sporlarda kullanılabilir. *Gri Renkli Mineral Gözlük Camı Günlük kullanım için tercih edilen renktir. Özellikle gerçek renklerin algılanmasında kolaylık sağlar. *Kahverengi Renkli Mineral Gözlük Camı Bu renkte ki optik camlarda günlük kullanım için uygundur. Kontrast arttırıcı özelliği vardır. *Sarı Renkli Mineral Gözlük Camı Güneşli ve açık havalarda tercih edilmemesi gereken sarı renkli mineral camlar özellikle akşamları araç kullanırken, sisli ve puslu havalarda tercih edilmelidir. *Yeşil Renkli Mineral Gözlük Camı Gözü yoran ışıkların engellenmesi için en geçerli mineral cam renklerinden biridir.

Fotokromik Gözlük Camı

Fotokromik camların diğer bir ismi kolormatik camlardır. Bu tarz camlar renk değiştirebildiği için optik cam kullananlar için ışınlardan koruyucu özellik taşırlar.

Polarize Gözlük Camı

Polarize camların en büyük özelliği yansıma ve parlamaları yüzde yüze kadar engellemesidir.

Lentiküler Gözlük Camı

Yüksek dereceli gözlüklerde optik cam kalınlığı artar ve hoş olmayan bir görüntü oluşturur. Ayrıca böyle durumlarda dışarıdan gözün de görünümü farklılaşmaktadır. Lentiküler camlar sayesinde camın orta bölümünde dioptrik güç bulunur ve bu kısımdan görüntü sağlanır. Camın diğer kısımlarında bu özellik bulunmaz, sadece çerçeveye tutunmak için kullanılır.

Yüksek İndisli Gözlük Camı

Göz rahatsızlıklarında derece 2.00 dioptriyi geçtiğinde optik camda kalınlaşır. Camın kalınlaşmasına doğru orantılı olarak gözlük ağırlığı da artacaktır. Bu durumlarda yüksek indisli cam kullanılarak, cam kalınlığı yüzde dört yüz oranında azaltılabilir.

Bifokal Gözlük Camı

Gözünde hem miyop, hem hipermetrop olanların sürekli gözlük değiştirmemeleri için üretilmiş, hem uzağı hem yakını gösterebilen camlardır. Tek eksik yanı orta görüşün olmamasıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazın