Lens Kullanımı

Gözlerimizde oluşan bazı rahatsızlıkları gidermek için veya bu rahatsızlıkların bizim gündelik hayatımızı engellememesi için gözlerimize taktığımız protezlere göz kontakt lensleri denmektedir. Sözünü ettiğimiz göz rahatsızlıkları çoğu zaman kırma kusurları olmakla birlikte tedavi edilmesi gereken farklı rahatsızlıklarda olabilmektedir.

Göz Lensleri Nasıl Takılır ve Kullanılır?

Göz lensleri çoğunlukla uzağı veya yakını daha net görmek için numaralı olarak kullanılır. Tabii ki bu işlem için önce göz muayenesi olmak gerekir.

Lens Öncesi Göz Muayenesi

Görme durumumuzda herhangi bir olumsuzluk fark ettiğimizde mutlaka bir göz hekimine muayene olmalıyız. Bu muayenede göz hekiminiz farklı mercek tür ve kalınlıklarıyla sizin görme derecenizi ölçecektir. Biraz uzak bir mesafeden okumanızı istediği harfleri en iyi okuyabildiğiniz merceği bularak, göz numaranızı belirleyecektir. Daha sonra gözlük mü yoksa lens mi kullanmak istediğiniz konusuna geçilecektir.

Lens Kullanımı ve Lens Takmak

Gözlerinizde kırma kusurları olarak tabir edilen, uzağı veya yakını görememe şikayetlerinde iki çözüm yolu mevcuttur. Bunlardan ilki dereceli mercekli gözlük kullanımı, ikincisi ise numaralı lens kullanımıdır. Masa başı çalışan kişilerin çoğu gözlük tercih etse de, estetik kaygısı veya sürekli gözlük taşımak istemeyen kişilerle birlikte, aktif olarak dışarıda çalışan, diğer insanlarla bire bir çok sık iletişime geçen kişiler lens takmak isteyebilirler. Göz hekimleri her ne kadar gözlük önerseler de, böyle durumlarda lens kullanmak gerektiğinden dolayı, lens kullanımı konusunda sizi yönlendireceklerdir. İlk bahsedilecek konu lens takmanın biraz zahmetli olacak olması ve kesinlikle hijyen konusuna çok dikkat edilmesi gerektiği olacaktır. Daha sonrasında lens seçimi gelecektir.

En İyi Lens Markası ve Lens Seçimi

Aslına bakarsanız en iyi lens markası veya en iyi lens diye bir kavram yoktur. Göze en uygun lens vardır. Göz hekiminiz sizi muayene ettiğinde gözünüzün durumunu inceler. Sadece gözünüzde oluşmuş göz bozukluğunuz değil, göz tansiyonunuz, göz yapınız gibi farklı faktörleri de inceleyecektir. Tüm bu bilgilerin ışığında sizin gözünüze en uygun olan lens markasını veya lens çeşidini önerecektir. Bu yüzden piyasada daha çok reklamı yapılan veya en pahalı lens markası, en iyi lens markası olarak düşünülmemelidir. Sizin için en iyi lens markası, gözünüze en uygun ve en kolay kullanabileceğiniz lens markası olmalıdır. Hekiminizle birlikte lens seçiminizi yaptıktan sonra göz kontakt lensinizi nasıl kullanacağınız anlatılacaktır.

Kontakt Lens Nasıl Takılır ve Lensi Nasıl Kullanmak Gerekir?

Lensin göze takılmasından önce mutlaka hijyen kurallarına uymak gerekir. İlk yapılması gereken elleri güzelce yıkamaktır. Ellerimizi yıkayarak temizledikten sonra mutlaka kurulamalıyız. Çünkü lens takarken ellerimiz ıslak olursa lens elimize yapışabilir veya elimizden kayarak yere düşebilir. Lensi iki parmağınızla tuttuğunuzda lensin yırtılma ihtimali çok yüksektir. Bu yüzden lens takarken kesinlikle tek el kullanılmalıdır. Bundan sonraki aşamaları aşağıdaki lens nasıl takılır ve nasıl çıkarılır videomuzdan takip edebilirsiniz.

Renkli Lensler

Göz lensleri numaralı veya numarasız olarak şeffaf şekilde olabileceği gibi, renkli olarak ta bulunabilmektedir. Göz rengini değiştirmek isteyen kişiler renkli lensleri tercih etmektedirler. Fakat renkli lensleri numarasız olarak takacak olsak bile mutlaka göz hekimine muayene olarak bu talebimizi iletmeliyiz. Çünkü her lens her göze uygun değildir. Size herhangi bir acı veya ağrı belli etmeksizin gözünüzde farklı problemler oluşabilir ve bir süre sonra ortaya çıkabilir.

Lens Solüsyonu Nedir, Nasıl Kullanılır?

Lens solüsyonları veya lens suları, lenslerimizi olmaması gereken mikroorganizmalardan arındırmak için kullandığımız sıvı veya jel kıvamında ürünlerdir. Lensler gözlerimizdeyken, göz yaşlarımızdan veya farklı dış etkenlerden dolayı kirlenebilir, üzerlerine farklı mikroorganizmalar yapışabilmektedir. Lenslerimizi çıkardığımız zamanlarda mutlaka bu solüsyonların içinde bekletmeli ve lenslerimize yapışan bu zararlı oluşumların temizlenmesini sağlamalıyız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazın