Göz Nezlesi Konjonktivit

Halk arasında göz nezlesi olarak bilinen konjonktivit hastalığı tehlikesiz, kolay tedavi edilebilen fakat bu duruma yakalanmış kişileri oldukça fazla rahatsız eden bir göz hastalığıdır. Göz nezlesine genellikle çocuklar yakalanmakla birlikte, sağlıksız koşullarda bulunan yetişkinlerde konjonktivit göz hastalığına sık yakalanabilirler. Aynı zamanda hava kirliliği ve mevsimsel polenlerde bu hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Bu yazımızda konjonktivit hastalığını detaylı olarak inceleyeceğiz.

Göz Nezlesi – Konjonktivit Nedir?

Koruma amaçlı olarak gözlerimizin hemen üstünde ince bir zar bulunur. Konjonktiva isimli bu zarın görevi gözlerimize gelen yabancı cisimlerin, tozların, bakterilerin ve virüslerin gözlerimizin içerisine gitmesini engellemektir. Dışarıdan bu zararlı maddeler ve organizmalar gözlerimize geldiğinde konjonktiva tüm bu maddeleri tutar ve içeri geçirmez. Tabii ki, bakteri ve virüs gibi zararlı mikroorganizmalar bu kısımda kaldığı için burada iltihap oluştururlar. Göz nezlesi – konjonktivit dediğimiz durum da bu bölgenin iltihaplanmasıdır. İltihap veya enfeksiyon kapan bu bölüm farklı tepkilerde bulunarak bize çok rahatsızlık verir.

Göz Nezlesi – Konjonktivit Belirtileri Nelerdir?

Kolay tedavi edilmesi ve kısa sürmesine rağmen göz nezlesi çok rahatsızlık veren bir göz hastalığıdır. Genel Konjonktivit belirtileri;

 • Gözlerimizde içinde veya dışında hissettiğimiz yoğun ağrı ( kişiden kişiye ağrı yoğunluğu değişmektedir ),
 • Rahatsızlık verecek şekilde batma ve kaşıntı hissi,
 • Gözlerde yaşarma ve sulanma,
 • Göz sulanmasıyla birlikte görülen göz akıntısı,
 • Özellikle göz kapaklarında, bazı durumlarda da göz çevresinde şişme ve hassasiyet,
 • Göz kanlanması ve bazı durumlarda göz akının hiç görülmemesi,
 • Işıklı ortamlarda ve telefon veya televizyon gibi ışıklı cisimlere bakmada hassasiyet şeklinde ilerlemektedir.

Göz Nezlesi – Konjonktivit Neden Olur?

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi göz nezlesi genellikle çocuklarda görülür. Bunun sebebi çocukların sokakta oynadıktan sonra yerlere veya sağlıksız ortamlara sürdükleri ellerini, gözlerine sürmeleridir. Ellerine bulaşmış olan bakteri ve parazitler, direk olarak çocuklarımızın gözlerine bulaşır ve burada iltihaplanmalara veya enfeksiyonlara sebep olurlar.

Sağlıksız ortamda çalışan kişilerde de sık görülen konjonktivit hastalığı hijyen konusunda yetersiz alanlarda çok sık görülür. Biz ellerimizi temiz tutsak bile, havada oluşan toz ve kir bulutlarından, araba egzozlarından, yıkandığımız sulardan, hatta yakınlarımızla tokalaşıp, öpüşmemizden bile geçebilir. Yakınlarımızın gözleri sağlıklı iken, onları etkilemeyen virüsler, bizi etkileyebilir.

Göz Nezlesi – Konjonktivit Çeşitleri Nelerdir?

Göz nezlesi kendi arasında üç genel çeşide ayrılır. Bu ayrım bulaşma yolu ve konjonktivit’in neden kaynaklandığıyla ilgilidir.

Alerjik Göz Nezlesi – Konjonktivit

Alerjik göz nezlesi kendi içinde ikiye ayrılır.

– Alerjik Göz Nezlesi – Konjonktivit

Genellikle mevsimsel alerjilere yatkın olan kişilerde görülür. Polen, toz veya güneş alerjisi olan kişiler bu dönemlerde alerjik göz nezlesine yakalanabilirler.

– Dev Kabarcıklı Göz Nezlesi – Konjonktivit

Dev kabarcıklı göz nezlesi genellikle gözlerde sabit bulunan yabancı maddeler sebebiyle oluşur. Göze uygun olmayan göz lensleri, zamanında çıkarılmayan uzun süre kullanılan veya yeterli hijyen sağlanmayan lensler, göz çevresinde bulunan ameliyat dikişi gibi maddeler sıklıkla bu hastalığa sebep olmaktadır.

Bulaşıcı Göz Nezlesi – Konjonktivit

Bulaşıcı göz nezlesi kendi arasında üça ayrılır.

– Bakteriyel Göz Nezlesi – Konjonktivit

Bakteriyel göz nezlesinin sebebi bakterilerin gözümüze bulaşmasıdır. Bu çeşit bakteriler genellikle deride veya sindirim sistemimizde yaşarlar. Böcekler yoluyla, fiziksel temasla, kirli ellerimizi gözlerimize sürmemizle veya kalitesiz makyaj malzemesi kullanımıyla bulaşırlar.

– Viral Göz Nezlesi – Konjonktivit

Genellikle grip yada nezle ile birlikte bulaşan viral göz nezlesi, en çok öksürme, hapşırma yoluyla bulaşır.

– Oftalmia Neonatorum Göz Nezlesi – Konjonktivit

Bakteriyel göz nezlesinin yeni doğan bebeklerde görülen şeklidir. Genellikle bebeklere rahim yoluyla bulaşır. Tespit edilip tedavi edilmediğinde bebeklerin gözlerinde ciddi sorunlara yol açabilir.

Kimyasal Göz Nezlesi – Konjonktivit

Kimyasal göz nezlesi ise hava kirliliği, havada oluşan kimyasallar, tozlu ve puslu ortamlar, egzoz gazları, yıkandığımız veya girdiğimiz havuzlarda ki sularda bulunan yüksek klordan dolayı oluşmaktadır. Böyle ortamlarda bulunmak zorundaysak mutlaka koruyucu gözlükler kullanmalıyız.

Göz Nezlesi – Konjonktivit Tedavisi

Göz nezlesinin çeşitleri, bu duruma neden olan etkenlere göre değiştiği için, tedavi yöntemi de hangi çeşit göz nezlesi söz konusu ise ona göre yapılmaktadır.

Alerjik göz nezlesine yakalanmış kişilerin gözlerine alerji oldukları maddeler geldiği için, önce gözler bu maddelerden temizlenmelidir. Genellikle bu tarz göz nezlelerinde göz damlaları ile tedavi gerçekleşir.

Bakteriyel göz nezlesine yakalanmış kişilerde genellikle tedavi amacıyla antibiyotikli damlalar veya kremler ile tedavi uygulanır. Bu çeşit göz nezlesi oluşumları kısa sürede iyileşmektedir.

Viral göz nezlesi en uzun süren göz nezlelerinden biridir. Çünkü farklı bir hastalığa bağlı olarak geliştiği için, göz damlası veya antibiyotikler bu çeşit göz nezlesini tedavi edici değildir. Normal nezle veya grip gibi bir iki haftada kendiliğinden geçmesi beklenecektir. Bu süre boyunca göz hekimi, gözü rahatlatmak, batma, kaşıntı ve ağrıyı azaltmak için farklı göz damlaları veya kremleri tavsiye edebilir.

Kimyasal göz nezlesinde gözler tıbbi müdahale ile yıkanmalı ve devamında göz hekiminin yazacağı ilgili ilaçlar mutlaka kullanılmalıdır.

Bunların dışında tüm göz nezlesi – konjonktivit rahatsızlıklarında uyulması gereken ortak kurallar vardır. Bunlar ;

 • Ellerimizi yıkamış olsak bile kesinlikle gözlerimize sürmemeliyiz. Bazı durumlarda yıkadığımız su veya sabunda bile göz nezlesine sebep olacak bakteriler bulunuyor olabilir.
 • Kullandığımız yüz havlumuzu günlük olarak mutlaka değiştirmeliyiz. Nemli kalan havlular çok yoğun şekilde bakteri üretmektedir.
 • Çok yakın arkadaşımız, akrabamız veya kardeşimiz olsa bile bir başkasının kozmetik ve bakım ürünlerini kesinlikle kullanmamalıyız.
 • Lens kullanmamız gerekiyorsa kesinlikle kendi başımıza seçim yapmamalıyız. Mutlaka bir göz hekimine giderek, muayene sonucunda tavsiye edilen lensi kullanmalıyız.

Bakteriyel ya da viral konjonktivitlerde rahatsızlığı azaltmak için gözün etkilenen kısmına sıcak kompres uygulamak etkili olabilir.

Alerjik konjonktivitlerde gözlerinizi ovuşturmaktan kaçının. Sıcak kompres yerine soğuk kompres uygulayın. Antihistamin göz damlaları belirtileri hafifletmede etkilidir ve kayganlaştırıcı göz damlaları da alerjenin atılmasını sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazın