Göz Kaşıntısı

Göz kaşıntısı hemen hemen herkesin sıkça karşılaştığı, kaşımazsak rahatsızlık veren, kaşıdığımızda ise gözlerimizin zarar görebileceğini düşünüp endişelendiğimiz, oldukça olumsuz bir durumdur. Peki gözlerimizin kaşınmasının sebepleri nelerdir ve bu kaşıntı zamanlarında neler yapmalıyız?

Göz Kaşıntısının Süresi Çok Önemlidir

Her tıbbi konuda olduğu gibi, göz ve göz kaşıntısında da, problemin devam süresi çok önemlidir. Anlık kaşınmalar çok önemsenmezken, sürekli olan kaşıntılar bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. En zararsız şekilde anlık göz kaşıntısının sebebi göze toz gibi cisimlerin kaçması olabilir.

Göze Toz Benzeri Cisimlerin Kaçması

Günlük hayatımızda bir çok kez, hava kirliliğinden, yol yapım çalışmalarından dolayı veya toprak alanlarda rüzgarın etkisiyle toz ve benzeri cisimler havada uçuşabilir. Bu uçuşan cisimler gözlerimizi koruyan kirpiklerimi aşarak gözlerimize yapıştığında çok az yanma ile birlikte yoğun göz kaşıntısı hissederiz.

Böyle durumlarda gözümüzü kaşımak en son yapmamız gereken şey olmalıdır. Çünkü zaten dışarıda bir ortamdaysak ellerimiz yeteri kadar temiz değildir. Bununla birlikte gözümüzü kaşırken, kaçan ufak cisimleri daha gerilere itme ihtimalimiz vardır. Bu yüzden pek fazla gözümüzü kaşımamaya çalışarak ellerimizi yıkayabileceğimiz bir yer bulmalıyız. Burada gözlerimizi ortalama sıcaklıkta suyla yıkamalıyız. Ovuşturmadan hafif su çarparak yıkamak en iyi çözümdür. Yakınlarımızda bu şekilde bir yer yoksa, oraya ulaşana kadar gözlerimizi sık sık açıp kapatabiliriz. Yoğun göz kırpmak göz yaşı bezlerimizi harekete geçirecek ve göz yaşı oluşturacaktır. Bu göz yaşı da gözlerdeki yabancı maddeleri gözümüzün dışına taşıyacaktır.

Göz Kuruluğu Kaşıntı Sebebidir

Göze yabancı cisim kaçmasından sonra en sık rastlanan göz kaşıntı sebebi göz kuruluğudur. Göz kuruluğu çok sık görülmekle birlikte, mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Göz muayenesi sonucunda kısa sürede teşhis edilebilen durumun tedavisi de kısa sürmektedir. Göz hekiminin yazacağı damlalar düzenli kullanıldığında bir iki hafta içerisinde göz kuruluğu şikayetleri ortadan kalabilir.

Göz Kaşıntısında Tehlikeli Düşman : Alerjiler

Göz alerjileri çok sinsi şekilde göze yerleşen ve bazı durumlarda kurtulmak hayli zaman alan bir rahatsızlıktır. Göz alerjileri zaman zaman çok rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Alerji türüne göre gözlerimizde şekil ve renk bozukluklarına kadar ulaşabilen tahribat yaratırlar. Tabii ki bu sırada yoğun bir şekilde kaşıntı ve batma hissedilir.

Göz alerjilerinin teşhisi de ancak göz muayenesi ile olabilmektedir. Göz hekiminin vereceği göz damlaları kullanılarak yaklaşık bir ay gibi bir sürede göz alerjileri yok olabilir.

Göz Enfeksiyonları Yoğun Kaşıntı Yaratır

Göz enfeksiyonları, erken teşhis edilmesi gereken, aksi taktirde çok ciddi sonuçlar doğurabilecek göz hastalıklarıdır. Gözlerimizin içerisinde oluşacak virüsler, mantarlar veya farklı organizmalar, gözlerimizde çoğalarak göz yapımızı bozabilir ve yoğun şekilde kaşıntı ve batma yaratabilir. Bir süre sonra görmemizi bile engelleyebilir.

Göz enfeksiyonlarını mutlaka erken teşhis etmemiz gereklidir. Gözlerde üç gün geçmeyen şikayetiniz olduğunda mutlaka bir göz hekimine muayene olunuz. Göz hekiminin vereceği damla ve ilaçlarla bu tip rahatsızlıkları geçirmek mümkün olacaktır.

Göz Kaşıntısını Nasıl Önleriz?

Göz kaşıntısını en iyi engelleme yolu, hiç oluşmadan bunu önlemektir. Alabileceğiniz önlemlerden bazıları ;

  • Tozlu ortamlardan uzak durun,
  • Bünyenizi tanıyın ve sizde alerji yaratabilecek ortamlardan veya yiyeceklerden kati suretle uzak durun,
  • Küflü ortamlarda bulunmayın. Evinizde nem oranının yükselmesi, küf oluşumunu arttıracaktır.
  • Ellerimizi ne kadar yıkarsak yıkayalım, yine de tam olarak hijyenik değildir. Asla gözlerimizi ovalamamalıyız.
  • Göz kaşıntısı sırasında gözlerimizi sıcak suyla yıkamamalıyız. Bu şekilde bir işlem, kaşıntıyı arttıracaktır.

Göz kaşıntılarınız evde uyguladığınız geçici çözümlerle son bulmuyorsa, mutlaka bir göz hekimine görünün. Çünkü sorun sandığınızdan daha büyük olabilir ve doktora gitmek için harcayacağınız bir günlük zamanınız, sizi çok daha kötü sonuçlardan koruyabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazın