Atopik Dermatit Elma Sirkesi

294
Atopik Dermatit Elma Sirkesi

Atopik Dermatit bir egzama hastalığı türüdür. Atopik dermatit (Egzama) (AD), bir çok faktöre (genetik, çevresel) bağlı olarak kronik bir cilt hastalığıdır. Çoğunlukla erken çocukluk döneminde başlar. … Kuruluk atopik dermatitin en önemli özelliğidir. Kuruluğa yoğun bir kaşıntı eşlik eder. Elma sirkesi ise atopik dermatit hastalığını yatıştırıcı bir maddedir. Bu yazımızda elma sirkesinin atopik dermatit için kullanımını inceleyeceğiz.

Elma Sirkesinin Atopik Dermatit Üzerindeki Faydaları

 1. Elma sirkesi atopik dermatit oluşumundan sorumlu olan bakterileri ortadan kaldırır. Düzenli olarak uygulandığında, muazzam antibakteriyel ve mantar önleyici potansiyeli nedeniyle bakterilerin daha da büyümesini engeller.
 2. Elma sirkesi, beta-karotende yüksektir ve bu hücre yenilenmesi için şarttır. Düzenli olarak kullanın ve sağlıklı cildinize hayran kalacaksınız.
 3. Kudretli sirke çok miktarda potasyum içerir. Bu mineral, alerji semptomlarını hafifletme, cildinizin pH değerini dengeleme ve etkili bir sıkılaştırıcı ajan gibi davranma özelliği ile bilinir.
 4. Elma sirkesi içindeki lif vücudun atopik dermatit oluşumunu tetikleyen toksinleri temizlemesine yardımcı olur.
 5. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi atopik dermatitin önlenmesinin ilk adımıdır. Elma sirkesi, asetik asit, B1 vitamini, pektin, mineraller, mineral tuzları ve riboflavin gibi hayati besin öğeleri içerir. Bağışıklık için bunlar önemlidir, uzmanlar egzamanın belirtilerini hafifletme gücünü açığa vurmuştur.
 6. Elma sirkesi cilt için harikalar yaratır. Kuru cildin egzamayla sıkı bir şekilde ilişkili olduğu göz önüne alındığında, elma sirkesi kaşıntıyı hafifletir. Diğer doğal maddelerle kombinasyon halinde kullanın ve atopik dermatit için kendi çare olun.
 7. Elma sirkesi, antibakteriyel ve mantar önleyici özellikleriyle uzun süredir kullanılmaktadır ve atopik dermatit için en iyi geleneksel ilaç yoludur.
Atopik Dermatit Elma Sirkesi

Atopik Dermatit için Elma Sirkesi Uygulamaları

 • Ilık banyo suyuna elma sirkesi eklemek vücudun pH seviyesinin dengelenmesine yardımı dokunabilir. 2 bardak elma sirkesini ılık (sıcak değil) banyo suyuna ekleyin. 15 dakika boyunca emdirin ve ardından su ile iyice durulayın. Bunu yaptıktan sonra nemlendirici kullanın.
 • Elma sirkesinden nemlendirici yapmak hem vücudunuzu nemlendirmenizi hem de pH seviyesini dengelemenizi sağlar. 1 yemek kaşığı elma sirkesini ¼ bardak Hindistan cevizi yağına ekleyin. Yapılan çalışmalar Hindistan cevizi yağının enfeksiyonlarla savaştığını ve vücuttaki ağrıyı hafiflettiğiniz göstermiştir.
 • Elma sirkesinin anti bakteriyel yapısı derinizde bulunan stafilokok bakterinin ölmesini sağlar ve enfeksiyon riskinizi azaltır. Losyon olarak deriyi temizler ve enfeksiyonlardan korur. Elma sirkesini bir pamuğa dökün ve oval hareketler ile yüzünüze sürün ve ardından nazikçe nemlendirici kullanın.
 • Elma sirkesinin mantar karşıtı yapısı saçlarda oluşan kepeğin nedeni olan Malassezia mantarını engeller. Egzama ve Malassezia genellikle birlikte bulunur. Elma sirkesini günebakan yağı ile karıştırın. Yapılan çalışmalar günebakan yağının derinin bariyerini iyileştirdiği ve nemlendirici etki yaptığını göstermiştir. 1 yemek kaşığı elma sirkesini ¼ bardak günebakan yağına ekleyin. Saç derinize uygulayın ve ardından su ile durulayın.
 • Egzamanın arttığı zamanlar için, elma sirkesini bir beze dökün. Pamuklu yapısı olan bir beze ihtiyacınız olacaktır. Bir bardak ılık su ile 1 yemek kaşığı elma sirkesini karıştırın. Bezi tahriş olan alanlara sürün. Daha sonra elbiseyi bir beze ya da plastiğe sarın. Bu bezi yaklaşık olarak 3 saat takın. Ayrıca bir gece de tutabilirsiniz.

Önemli Not

Elma sirkesi çok güçlü bir madde olduğu için her cilt için uygun değildir. Bu yüzden yukarıdaki tariflerden birini hazırladığınızda, önce vücudunuzun çok küçük bir yerine uygulayarak bir süre bekleyiniz. Olumsuz bir durum ile karşılaşırsanız tarifi kullanmayın veya su ile seyrelterek testi tekrarlayabilirsiniz.

Ayrıca Cilt Lekeleri İçin Elma Sirkesi ve Elma Sirkesi Yüzümü Mahvetti yazılarını okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazın