afaki göz hastalığı
afaki göz hastalığı

Göz hastalıklarından afaki göz hastalığı, gözlerden birinde veya ikisinde herhangi bir sebeple göz merceklerinin bulunmamasıyla ortaya çıkan bir göz hastalığıdır. Afaki göz hastalığının sebepleri farklı farklı olabilir, bu sebeplerden başlıcaları, ülser, göze yabancı madde batması, ameliyat sebebiyle veya kalıtsal bir sebepten oluşmuş olabilir. Teşhis aşamasında hastalar genellikle ciddi anlamda odaklanma sorunu yaşadıklarını ve yakını iyi göremediklerini söylemektedirler. Yaklaşık dokuz diyoptri gücündeki göz merceğinin olmaması bu durumları doğurur. Ayrıca afaki göz hastalığının akomodasyon kaybına ve hiperopiye sebep olduğu bilinmektedir.

Afaki göz hastalığında bazı komplikasyonlar bildirilmiştir. Bu hastalığın komplikasyonları arasında en önemlileri, retina veya vitrenin çıkması ve glokomdur. Glokom ise gözlerimizi oldukça büyük bir riskle tehdit eden göz tansiyonudur. Göz içi sıvısının dışarı atılamayarak ve yükselerek birikmesi, bunun sonucunda göz basıncını arttırmasıdır. Göz tansiyonu hakkında daha detaylı bilgi almak için göz tansiyonu sayfamızı bu bağlantıyı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Afaki göz hastalığı kısmen de olsa doğumla birlikte oluşmuş olabilir. Her ne sebepten olursa olsun bu rahatsızlığın çözümü için mutlaka bir göz hekimine başvurunuz. Hekiminiz, size uygun gözlük veya lens ile afaki göz hastalığının önüne geçecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazın