Sağlıklı Saçlar için 7 İpucu
Sağlıklı Saçlar için 7 İpucu

Saçlarımız için bakım ürünleri kullansak bile kimi zaman sağlıksız göründüğü ya da dökülme ve kopma problemleri yaşadığımız dönemler olmuştur. Her gün uygulayabileceğimiz 7 ipucu ile daha sağlıklı saçlara kavuşmamız mümkün.

1.) Saçlarımız Hava Koşullarından Etkilenir

Saçlarımız hava koşullarından etkilenir
Saçlarımız hava koşullarından etkilenir

Soğuk veya sıcak havalar her zaman cildimizi etkilediği gibi saçlarımızı da etkiler. Yoğun güneşe maruz kalan saç kökleri kurumaya başlar. Bununla birlikte ortalamanın üzerinde bir rüzgar veya yağmura maruz kalan saçlarımız da nemini kaybeder. Nemini kaybeden saçlar ise elektriklenmeye yatkın olur.

2.) Su Sıcaklığına ve Kurutmaya Dikkat

Su sıcaklığına ve kurutmaya dikkat
Su sıcaklığına ve kurutmaya dikkat

Duş alırken bazılarımız sıcak su ile yıkanmaktan hoşlanırız. Sıcak suyun tenimize verdiği rahatlığı yaşamayı severiz. Fakat saçlarımız kesinlikle böyle düşünmüyor. Sıcak su hem saç uçlarına hem de saç köklerine zarar veriyor. Bu yüzden saçlarımızı ılık su ile çok baskı yapmadan, masaj yaparak yıkamalıyız. Bu sayede kopmaları ve kırıkları engelleyebiliriz.

Bununla birlikte saçlarımızı yıkadıktan sonra nemini çekmesi için havluya sarıp arkaya atarız. Bu uygulama saçlarımızın kopmasına ve elektriklenmesine neden olur. Nemli saçlar her zaman dış etkilere karşı daha savunmasızdırlar. Bu yüzden organik ve yumuşak bir havlu ile masaj yaparak saçlarımızın nemini almak çok daha iyi bir yoldur.

3.) Şampuan Seçiminin Önemi

Şampuan seçiminin önemi
Şampuan seçiminin önemi

Her kadının cilt tipi farklıdır. Doğal olarak saç yapısı ve saç derisi de farklıdır. Bu yüzden herkesin kendi saç yapısına uygun şampuanı kullanması gerekir. Bu bazen zorlu bir süreçtir, doğru ürünleri bulana kadar başarısız bir çok ürün denemeniz gerekebilir.

Ortak olan ise uzak durmamız gereken maddeler. Deneyeceğimiz şampuanların içerisinde ammonium lauryl sülfat, sodium laureth sülfat, paraben ve Polyethelyne Glycol gibi maddelerin kesinlikle olmaması gerekir. Çünkü bu maddeler saçların kurumasına ve yıpranmasına neden olur.

4.) Fön ve Saç Şekillendirici Kullanımları

Fön ve Saç Şekillendirici Kullanımı
Fön ve Saç Şekillendirici Kullanımı

Saçlarımız için kullandığımız ürünler arasında saç şekillendiri cihazlar ve fön makineleri çok büyük bir yer tutar. Herhangi bir yere gidecekken hazırlığımızın en önemli bölümünde bulunan ve yoğun ısı yayan bu ürünleri doğru kullanmak, saç sağlığımız için çok önemlidir.

Bu ürünleri kullanırken yoğun ısı saçlarımız ile direkt temas ettiği için saçlarımızda kopma, kırılma ve yanmalar oluşabilir. Fön makinesi gibi cihazlar kullanırken saçlarımızdan biraz daha uzak tutarak ısının daha genele yayılmasını sağlamalıyız. Saç düzleştirici gibi cihazları kullanırken ise kullanımdan önce saçları koruyucu ürünler kullanmalıyız.

5.) Saçlarınızı Her Gün Yıkamayın

Saçlarınızı Her Gün Yıkamayın
Saçlarınızı Her Gün Yıkamayın

Saçlarımız için yapacağımız en hatalı şey onları her gün yıkamaya alıştırmaktır. Her gün yıkamaya alışan saç, ertesi gün daha cansız ve ölü görünür. Fakat olması gereken bu değil. Saçlarımızı yıkama konusunda en ideal süre iki günde birdir. Çünkü her gün yıkanan saç derisi yağ dengesini kaybeder. Yağ dengesini kaybeden saçlarda kurur ve incelir. Sağlıklı saçlar için saçlarımızı birer gün arayla yıkamamız en iyisi olacaktır.

6.) Sirkenin Temizleyiciliği

Sirkenin saç temizleyiciliği
Sirkenin saç temizleyiciliği

Sirke her alanda olduğu gibi saçlarımızda da temizleyici bir rol oynar. Saçlarımız için şampuan ve krem uygulayıp duruladıktan sonra bir yemek kaşığı sirkeyi masaj yaparak saç diplerimizde uygulayalım. Kısa bir süre bekledikten sonra bol su ile durulayalım. Bu sayede tüm kalıntılardan kurtulan saç diplerine ve daha parlak görünen saçlara sahip olabiliriz.

7.) Saçlarımız için Sağlıklı Beslenme

Saçlarımız için sağlıklı beslenme
Saçlarımız için sağlıklı beslenme

Tükettiğimiz her besin sağlığımızı etkilediği gibi cildimizi ve saçlarımızı da etkiler. Ne kadar sağlıklı besinler alırsak saçlarımız o denli sağlıklı ve canlı görünecektir. Bu yüzden kaliteli protein ve Omega 3 açısından zengin besinler almamız saçlarımız için çok önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazın