Saç Dökülmesi
Saç Dökülmesi

Saçlarımız, baş bölgemizdeki deride kıl topluluğu olarak adlandırılabilir. Saçların insanlar için herhangi bir hayati önemi ve fonksiyonu yoktur. Fakat seksüel ve sosyal iletişimde çok önemli bir bölgemizdir.

Erkeklerde saç dökülmesi ve kellik hormonel ve genetik yapıdan kaynaklandığı için normal kabul edilirken, estetik kaygısını daha çok güden kadınlar için oldukça büyük bir sorundur.

Normal şartlarda günlük olarak dökülmesi normal kabul edilen saç teli sayısı 100 – 150 aralığındadır. Bu sayıdan daha fazla saç dökülmesi normal olarak kabul edilmemektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında hayatımızda bazı değişiklikler yaparak saç dökülmesini en aza indirmek mümkündür. 

Tabii ki saç dökülmesi için çözüm aramadan önce saçlarımızın neden normalden fazla döküldüğünü bulmamız gerekir. Çünkü saç teli kaybetmemizin altında yatan birçok sebep vardır. Bu yüzden kısaca saç dökülmesinin sebeplerini başlıklar altında inceleyelim. 


Saç neden dökülür? Saç Dökülmesinin Sebepleri ve Nedenleri

Saç neden dökülür
Saç neden dökülür?

Her saç telinin bir yaşam döngüsü ve yaşam süresi vardır. Bir saç teli ortalama olarak 4 – 6 yıl yaşar ve sonrasında dökülebilir. Bu normal kabul edilen bir süreçtir. Bazı durumlarda ise sağlıklı saç telleri zayıflayarak veya hasar görerek dökülebilir. Bu şekilde normal olmayan dökülmenin ise birçok sebebi mevcuttur. Saç dökülmesi neden olur, kısaca on başlık altında sıralayabiliriz. 

1.) Genetik Nedenlerle Saç Dökülmesi

Vücudumuza bazen olumlu, bazen de olumsuz olarak etki eden genetik faktörler oldukça önemlidir. Genetik faktör demek, bize ailemizden kan bağı aracılığı ile geçmiş, bizim elimizde olmayan özelliklerdir. Zaman zaman bunlar iyi yönlü olabileceği gibi, saç dökülmesine sebep olan genetik aktarımlarda olabilir. 

Özellikle erkeklerde babaların yaşları ilerlediğinde saç seyrelmesi veya saç dökülmesi görülüyorsa, erkek çocuklarında da ileriki yaşlarda bu durumun görülme olasılığı yüksektir. 

Bazı durumlarda da bu genetik aktarım kronikleşmiş olabilir. Bu durumda ise sonraki tüm kuşaklara bu özellikler geçecek demektir. 

2.) Bir Deri Hastalığı Nedeniyle Saç Dökülmesi

Zaman zaman farklı sebeplerle oluşan egzema, mantar, sedef ve bunun gibi deri hastalıkları da saç dökülmesine sebep olabilir. Deri hastalığı sebebiyle saç dökülmelerini önlemen nispeten daha kolaydır. Oluşan hastalığı önlemek, saç dökülmesini de sonlandıracaktır. 

3.) Dengesiz ve Düzensiz Beslenme Nedeniyle Saç Dökülmesi

Saçlarımız da, vücudumuzda diğer bölümler gibi canlıdır ve beslenmeye ihtiyaç duyar. Özellikle saç tellerinin beslenmesinin köklerinden başladığını bilmek önemlidir. Bu yüzden saç tellerini beslemeye önce yediğimiz ve içtiğimiz şeylerden başlamak en iyisidir.  

Saç tellerinin en iyi besin kaynağı proteinlerdir. Özellikle keratin maddesi saçın en çok ihtiyaç duyduğu maddedir. Bununla birlikte diğer proteinler, demir, çinko, biotin, folik asit içeren besinleri tüketmek bu süreçte çok önemlidir. 

Aslında düzenli ve dengeli beslenmeyi hayat tarzı olarak yaşamak en iyi sonucu verir. Çünkü saçlarımız canlansın diye aralıklı olarak bu şekilde beslenmek uzun vadede pek bir işe yaramayacaktır. 

Beslenmemizi düzenlediğimizde, saçlarımız köklerinden beslenmeye başlar. Biz de daha sonra dışarıdan uyguladığımız saç bakım ürünleri ile saç bakımımızı tamamlayabiliriz. Aksi halde, köklerinden beslenmeyen saçlar için hangi saç bakım ürününü kullanırsak kullanalım bir sonuç vermeyecektir. 

4) Vitamin ve Mineral Eksikliği Nedeniyle Saç Dökülmesi

Bir önceki başlıkta dengeli ve düzenli beslenmenin saçı köklerinden besleyeceği ve saç dökülmesini önleyeceği hakkında bilgi vermiştik. Fakat bazı durumlarda ne kadar düzenli ve dengeli beslenirsek beslenelim, vücudumuzda bazı vitamin ve mineraller yeterli düzeyde bulunmayabilir. Bunun saç sağlığı dışında farklı sebepleri olabilir. Böyle durumlarda kan testi yapılarak vücutta hangi değerlerin düşük olduğu tespit edilerek vitamin ve mineral desteğine başlanabilir. Dışarıdan alınan düzenli takviyelerle vücut kan değerleri normale döner ve saç dökülmesi sonlanabilir. Bu vitamin ve minerallerin başında B12, D vitamini, folik asit, biotin, çinko, demir sayılabilir. 

5.) Hormonal Nedenlerle Saç Dökülmesi 

Vücudumuzun içerisinde günlük hayatımızı en çok etkileyen şeyi sorsanız, sanırım hormonlarımız cevabını verirdik. Hormonlarımız sindirim sistemimizden, üreme sistemimize, düşüncelerimizden enerjimize kadar her şeyimizi etkilemektedir. Tabii ki bu homonal dengenin bozulması vücudumuzda bir çok sistemi bozacağı gibi saçlarımızın dökülmesine de sebep olabilir. Böyle durumlarda genellikle hekim kararı ile hormonal düzenleme ilaçları ve takviyeleri verilmekte ve bu durumun normale dönmesi sağlanmaktadır. Eğer şüphelenilen bir durum varsa mutlaka bir sağlık kuruluşunda hormon testlerinizi yaptırmalısınız. 

6.) İç Hastalıkları ve İlaç Kullanımı Sebebiyle Saç Dökülmesi

Karşılaştığımız bazı iç hastalıkları, tiroit bezi hastalıkları, romatizmal hastalıklar, böbrek üstü bezi hastalıkları ya da bu hastalıkların ilaç kullanımları da saç dökülmesine yol açan sebeplerdendir. Ayrıca doğum kontrol hapları ve bazen de bu kontrol haplarının aniden kesilmesi saçımızı olumsuz etkileyebilir.  

Aslında bu maddede saydığımız hastalıklar ve ilaçların bir bölümü, bir üst maddedeki hormonal dengeleri bozduğu için saç dökülmesi meydana gelir. Bazen de kullanılan ilaçların vücudumuzdaki vitamin ve mineral seviyesini azalttığı için saç dökülmesi yaşanabilir. Böyle bir şikayetiniz varsa hekiminize ilettiğinizde vücudunuzdaki dengeyi korumak için gereken önlemi alacaktır. 

7.) Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi

Hamilelik sürecinde bir çok kadının saçlarında ve cildinde inanılmaz bir güzelleşme ve sağlıklı olma durumu yaşanır. Bunun sebebi az önce bahsettiğimiz hormonların hamilelik sebebiyle değişmesidir. Hamilelik sürecindeki bu olumlu tablonun sonunda doğum yaşanır ve kısa bir süre sonra saçlarda dökülmeler başlar. Doğumdan sonra saç dökülmesi yaşayan kadınlar bu durumdan tedirgin olurlar ve saçlarını kaybettiklerini düşünürler fakat bu durum normal ilerleyişin bir parçasıdır. 

Bildiğiniz gibi saçlarımız kendini yenileme özelliğine sahiptir. Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi dökülmesi normal olan bir saç teli sayısı vardır. Eğer saç yenilenmesini engelleyecek bir durum yoksa, bu dökülen saçların yerine yenileri çıkar. Hamilelikte değişen hormon dengeleri, doğum olsa bile kısa sürede normale dönmez. Normal şartlarda saç yenileme hızı yüzde on olan bir kadının, doğum sonrasında saç yenileme hızı yüzde otuzları aşabilir. Saçlar hormonların etkisi ile daha çabuk yenilendiği için daha çabuk dökülecektir. Bu yüzden eğer farklı bir sorun yok ise, doğumdan sonra saç dökülmesinin sorun edecek bir yönü bulunmuyor. Çünkü bu dökülen saçlar, yerine yenileri çıktığı için dökülüyor.

8.) Kemoterapi Sebebiyle Saç Dökülmesi

Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi işleminde saçların döküldüğü artık bilinen bir durumdur. Bu işlem sırasında vücuda verilen kanser hücreleri ile savaşan ilaçlar, kıl kökleri gibi bölümlere de zarar vermektedirler. Bu sebepten dolayı tedavi sürecinde saçlar dökülebilir. Fakat bu geçici bir durumdur. Kemoterapi tedavisi tamamlandıktan sonra vücudumuzdaki iyi huylu hücreler tekrar işleyişe geçerler ve saçlar tekrar uzamaya başlar. 

9.) Kozmetik Ürünler Sebebiyle Saç Dökülmesi

Bildiğiniz gibi saçlarımız da bizimle birlikte yaşayan canlılardır. Köklerinden beslenirler ve onlara ne kadar iyi bakarsak o denli sağlıklı ve canlı görünürler. Fakat bazen gereklilikten, bazen ise daha güzel görünmek için saçlarımızı farklı işlemlerden geçiririz. Saçlarımıza şekil vermek için ürünler kullanırız veya saçlarımızı farklı renklere boyarız. 

Aslında bu kullandığımız kozmetik ürünlerinin üzerinde ne kadar “doğal” ibaresi olsa da, sonuçta bunlar kimyasal ürünlerdir ve saçlarımızı olumsuz etkilerler. Özellikle saç şekillendirme ürünlerinde, saçlarımız nefes alamaz, çoğu zaman kırılarak dökülürler. Bu yüzden kozmetik ürünler sebebiyle saç dökülmesi yaşıyorsak, olabildiğince az ürün kullanarak, saçlarımızı doğal formunda bırakmamız çok önemlidir. 

10.) Stress ve Despresyon Nedeniyle Saç Dökülmesi

Stress her birimizin gündelik hayatında sıkça yaşadığı bir durumdur. Genel tıbbi çalışmalar gösteriyor ki, iki farklı çeşit stress yaşamaktayız. Bunlar olumlu stress ve olumsuz stress olarak isimlendiriliyorlar. Olumlu stress, hayatımızda bazı şeyleri başarmamız için gereken düşük dozda stresslerdir. Olumsuz stress ise, değiştiremeyeceğimiz veya gelecekle yaşadığımız stresslerdir. Günümüzde hastalıkların en büyük seebinin ise bu olumsuz stress ve üzüntü olduğu ortaya çıkmaktadır. Tabii ki saç dökülmesi de bu yoğun olumsuz stressten nasibini almaktadır. 

Yaşadığımız gerginlikler, mutsuzluk ve huzursuzluklar saç dökülmesine sebep olabilirler. Eğer saçlarınız dökülüyorsa ve gereken tıbbi tetkikler yapılmış fakat bir sonuca ulaşılamamışsa bu seçenek sizi anlatıyor olabilir. Stress ve üzüntü sonucunda saçların dökülmesini, saçlarınızla ilgili yapacağınız hiçbir tedavi durduramaz. Bunun için bir psikolog veya psikiyatr ile görüşerek, psikolojik destek almalısınız. Unutmayın, siz ne kadar mutlu olursanız, vücudunuz da o kadar mutlu olur.

Saç Dökülmesini Geçici Olarak Arttıran Dönemler

Saç Dökülmesini Geçici Olarak Arttıran Dönemler

Saç dökülmesini geçici olarak arttıran dönemlerde vardır. Bunlar; 

 • Doğum sonrası, 
 • Ateşli bir hastalık sonrası, 
 • Ameliyat sonrasıdır. 

1.) Doğum Sonrası Saç Dökülmesinin Sebepleri

Hamilelik döneminde ve doğum sonrasında östrojen hormonu yükseldiği ve hormon değişikliği/hormon yenilenmesi görüldüğü için saç dökülmesi gayet normaldir. Saç dökülür ve yenilenir. Bu durum geçici bir dönem olarak adlandırılır ve doğum sonrası 6 aya kadar saç dökülmesi görülebilir. 

2.) Ateşli Bir Hastalık Sonrası Saç Dökülmesinin Sebepleri

Ateşli bir hastalık geçirdiğimizde vücudumuzda hormonal değişiklik ve stres görüleceği için saç dökülmesi görülmesi de normaldir. Geçici bir evredir.  

3.) Ameliyat Sonrası Saç Dökülmesinin Sebepleri

Ameliyat sırasında ve sonrasında farklı ilaç alımı gerçekleşeceği ve stres görülebileceği için saç dökülmesi gayet normaldir. Bu durum geçici bir dönemdir.

Çocuklarda Saç Dökülmesi ve Nedenleri

Çocuklarda Saç Dökülmesi ve Nedenleri

Çocuklarda saç dökülmesinin sebepleri erişkinlerde görülen sebeplerle benzerdir diyebiliriz. Genetik faktörler, psikolojik sebepler, deri hastalıkları, vitamin ve mineral eksiklikleri çocuklar için de önem arz eden sebepler arasındadır. Fakat, çocuklar için birkaç ayrı sebep daha belirtebiliriz. Bunlar; 

1.) Trikotilomani (Saç Çekme Kompülsiyonu)

Trikotilomani, obsesif kompulsif bozukluktan kaynaklanan içten gelen bir durumdur. Çocuk istemsiz bir şekilde saçını çeker ve kendine engel olamaz. Bu durum saç kaybına sebep olabilmektedir.

2.) Saç Kıran

Bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklarda görülebilen bir hastalıktır. Saç dökülmesine sebep olabilmektedir.

3.) Alopesi Totalis

Alopesi totalis hastalığı, çocukların bağışıklık sisteminin saç köklerini hedef alıp saçların uzamasına engel olan bir hastalıktır. Bunun sonucunda saçlar dökülür. Saç dökülmesi bu hastalığın en ilerlemiş halidir ve tedavi edilemez. Genellikle nedeni genetik olmakla birlikte çevresel faktörlerden de etkilenip daha kötü bir hal alabilir.

4.) Telogen Effluvium

Bu hastalıkta saç dökülmesi gerçekleşmez fakat saçların uzaması durur. Bunun sebebi aşırı kilo kaybı, travma ve yaralanmalar gibi biyolojik faktörler ve duygusal ya da psikolojik faktörler olabilir.

5.) Kıl gövdesi travması

Saçta süreklilik gösteren fiziksel stres bu travmaya neden olur. Saçların çok sıkı bağlanması bu hastalığa neden olabilir ve saç kaybı gözlemlenebilir. 

Unutulmamalıdır ki, hem erişkinler için hem de çocuklar için saç dökülmesi eğer doğru tespit edilirse önüne geçilebilir bir sorundur. Önemli olan saç dökülmesinin sebebinin iyi saptanması ve uygun tedavinin yapılmasıdır. 

Saç Dökülmesinin Tedavisi

Saç Dökülmesinin Tedavisi

Saç dökülmelerini önlemek, saçların sağlıklı uzaması ve canlı görünmesini sağlamak için yapmanız gerekenleri şöyle sıralayabiliriz;  

Öncelikle doğal çözümlerle başlamak sağlığınız açısından daha iyi olacaktır.  

Ispanak, Maydanoz, Nane gibi Yeşil Yapraklı Sebzeler 

Demir eksiliğinin giderilmesi ve saç köklerine yeterli oksijen girebilmesi için demir oranı yüksek olan yeşil yapraklı sebzeler tüketmek (ıspanak, maydanoz, nane, roka, pazı, tere vb.) buna bağlı saç dökülmeleri için en etkili önlem olabilmektedir. 

Portakal, Greyfurt gibi C Vitamini İçeren Meyveler 

C vitamini açısından güçlü olan meyveler (portakal, greyfurt, mandalina, çilek, karpuz vb.) bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için oldukça önemlidir. Ayrıca bu meyveler güneş, hava kirliliği gibi saça zarar veren etmenlerden de etkilenmemizi en aza indirgeyecektir. Bu sebeple C vitamini oranı yüksek meyveler tüketmek, saç dökülmemizi iyi gelecektir. 

Ceviz, Badem, Fındık gibi Kuruyemişler 

E vitamini saçların sağlığına kavuşması için ve saçın doğal zaman örgüsünde uzaması için önemli bir etmendir. Bu sebeple E vitamini açısından zengin olan besinler tüketmek (ceviz, badem, fındık, kaju vb.) saç sağlığımız açısından oldukça önemlidir. 

Ayrıca iyot bakımından oldukça zengin olan yer fıstığı da saç dökülmesinin sebeplerinden biri olan tiroid bezi sorunlarını engellemeye yardımcı olur. 

Deniz Ürünleri 

Çinko saç köklerini güçlendirir ve hormonlarımızı dengeler. Bu sebeple çinko bakımından oldukça zengin olan balık, midye, karides, kalamar vb. deniz ürünleri saçların dökülmesine iyi gelecektir. 

Protein Kaynakları 

Protein açısından zengin olan tavuk, hindi, et gibi besinler saç dökülmesi konusunda sağlığımıza yardımcı olacaktır. 

Fasulye 

Fasulye de protein açısından oldukça zengindir. Hayvansal protein almak istemiyorsanız fasulyeyi tercih edebilirsiniz.  

Yoğurt 

Kalsiyum ve protein açısından oldukça zengin olan yoğurt, saçların uzamasına ve saç köklerinin beslenmesine yardımcı olur. 

Havuç 

A vitamini yönünden zengin olan havuç saç derimizi korumaya ve sağlıklı saç kökleriyle saç dökülmemizi engellemeye yardımcı olacaktır. 

Soğan/Sarımsak 

Saç derisini toksinlerden temizleyen, saç derisine yakın bölgelerdeki kan dolaşımını artıran sarımsak ve soğan bu özellikleriyle saç dökülmesine karşı savaşır ve yeni saçların çıkmasına yardımcı olur.  

Soğan ve sarımsağı çeşitli kürler içerisinde saç derinize nüfus edecek şekilde kullanmalısınız. 

Saçı güçlendiren, gürleştirip sağlıklı olmasını sağlayan bakım türleri de vardır. Bunlar; 

 • Saç maskesi,
 • Saç Serumu
 • Saç çıkarmaya yardımcı yağlardır.

Saç Bakım Maskesi

Saçlarımızın en çok ihtiyaç duydukları şeylerin başında nem gelir. Nemsiz kalan saçlar parlaklığını yitirir, kurur, çabuk yıpranır ve dökülebilir. Bunun önüne geçmek için, saç tipine uygun saç maskesi kullanılması gerekir. Saç maskesi, saçları nemlendirir ve yeniden canlanmasına yardımcı olur. 

Saç Bakım Serumu 

Saç bakım serumları silikon bazlı bir bakım ürünüdür ve saçların olduğundan daha canlı ve bakımlı görünmesini sağlar. Saç serumları, saç derisine nüfuz ederek güneş ışınlarından, toz ve kireç gibi saçlarımızı kirleten maddelerden saçlarımızı korur. 

Saç Çıkarmaya Yardımcı Bakım Yağları 

Saç bakım yağları, saçımızın istediğimiz forma girmesine yardım eden, saçımızı besleyen ve uzamasını sağlayan doğal yağlardır. Bu bakım yağları aynı zamanda derimize nüfuz ederek yeni saç teli çıkmasına da yardımcı olur. 

Zeytinyağı, yılan yağı, jojoba yağı, argan yağı, hint yağı ve biberiye yağı saç bakım yağlarına örnek olarak gösterilebilir. 

Saç Mezoterapisi

Saç Mezoterapisi, saç dökülmesi tedavi yöntemlerinden en etkili ve kalıcı olanıdır. Saç mezoterapisi ile saç dökülmeleri durdurularak, saçların saha sağlıklı olması sağlanmaktadır. Bu işlem, saçın ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral, aminoasitler ve yüzey genişleticilerin saçlı deriye direkt enjekte edilmesi işlemidir. Bu işlemle beraber saç dökülmesi dururken, mevcut saçların da dayanıklılığı arttırmaktadır. 

Ayrıca saç dökülmelerini önlemek ve saçımızı sağlıklı tutmak için; 

 • Bilinçsizce diyet yapmamalı, aşırı kilo kaybında bulunmamalıyız. 
 • Düzenli uyku uyumalıyız. 
 • Stresten uzak durmalıyız. 
 • Saçımızı her gün yıkamamalıyız. 
 • Jöle vb. saç ürünlerini sıklıkla kullanmamalıyız. 
 • Saçımızı çok sıkı toplamamalıyız. Saçımızın hava almasını önleyici şapkalar takmamalıyız. 
 • Sigara ve alkol kullanımını en aza indirgemeliyiz. 
 • Fastfood tarzı yiyeceklerden uzak durmalıyız. 
 • Sağlıklı sebze ve meyve tüketmeliyiz. 

Ve unutulmamalıdır ki; saç telinizde normalden fazla dökülme mevcutsa bir uzmana yani dermatoloğa görünmelisiniz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazın