Saç Mezoterapisi

423
Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi, hakkında az bilgi sahibi olunan ancak doğru kişilere doğru şekilde uygulandığında faydaları açıkça görülebilen bir uygulamadır. Okuduğunuz içerik, kendisine veya bir yakınına bu uygulamayı yaptırmak isteyen ya da konu hakkında detaylı bilgi almak isteyen kişiler için detaylar içeriyor.

Saç dökülmesi, yaş veya cinsiyet gözetmeksizin insanların büyük çoğunluğunda görülebilen bir durum. Ancak insanlar, bu durumdan kendilerini korumak, saç dökülmesinin önüne geçmek; saç dökülmesi yaşayanlar ise yeni saçların çıkması için uygun tedavi yöntemlerini uygulamak için çözümler arıyor. Bu doğrultuda; içerikte bahsi geçen saç mezoterapisi, saçın dökülmesini engellemek, saçı güçlendirmek ve yeni saç çıkmasını sağlamak amacıyla uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir.

Saç Mezoterapisi Nedir?

Saç Mezoterapisi

FDA olarak bilinen Amerika Sağlık Örgütü’nün de onayından geçen bu uygulama, mikroenjeksiyon adı verilen oldukça ince iğne ile saçın ihtiyaç duyduğu mineraller, vitaminler ve bazı düzenleyicilerin saç derisine enjekte edilmesi işlemidir. Uygulamanın temel amacı saçın dökülmesini tamamen durdurmanın veya büyük ölçüde azaltmanın yanı sıra saçın daha güçlü hale gelmesini sağlamaktır. Saç mezoterapisi, saçın sağlığını korumak amacıyla uygulanan yöntemlerin en başarılı ve kesin sonuç verenlerindendir.

Mezoterapide kullanılan özel karışım, kişinin saç özellikleri ve yapısıyla birlikte saçın ihtiyaç duyduğu bileşenlere uygun olarak hazırlanır. Karışımın içinde vitamin, mineral, aminoasitler, minoxidil ve saç derisi için gerekli diğer birçok bileşen bulunmaktadır.

Saç mezoterapisi, sanıldığı gibi ağrılı bir uygulama değildir. İşlem sırasında lokal anestezi uygulandığı için zaten bir acı hissedilmeyeceği gibi işlem sonrasında da herhangi bir ağrı ya da sancı gibi durumlar yaşanmaz.

Saç Mezoterapisinin Faydaları Nelerdir?

Bu yöntem, genellikle saç dökülmeleri için uygulansa da saç ve saç derisi için pek çok fayda sağlamaktadır. Ayrıca aynı amaçlarla gerçekleştirilen diğer farklı uygulamalara göre daha avantajlı bir yöntemdir. Tüm deriye uygulanabileceği gibi lokal olarak sadece dökülmenin yaşandığı bölgelere de uygulanması mümkündür. Böylece dökülme yaşanan deride yeni saç oluşumu gerçekleştiği gibi uygulamadan etkilenen diğer saç köklerinde de güçlenme ve canlanma gibi olumlu sonuçlar gözlemlenebilir.

Saç mezoterapisinin bireye faydaları genel olarak; saç köklerinde güçlenme, canlanma, yeni saç çıkması, saç dökülmesinin durması, saçların kalitesinin artması olarak belirtilebilir. Uygulama, daha ilk seanslarda gözle görülür bir şekilde fayda sağlamaktadır.

Saç Mezoterapisi Kimlere Uygulanabilir?

Saç Mezoterapisi

Her yaştan her iki cinsiyetteki bireylere uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Saç mezoterapisi, çoğunlukla saç dökülmesi yaşayan orta yaşlı erkek bireylerin tercih ettiği bir yöntem olsa da her gruptan insanın tercih ettiği görülmektedir. Kadın hastalar ise daha çok mevsimsel dökülmelerde uygulatmaktadır. Saç dökülmesi sorunu yaşayan genç bireylerin mezoterapi tedavisi almasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Saç Mezoterapisi Hangi Durumlarda Uygulanmalıdır?

Saç mezoterapisi, seyrek saçlı, saçı güçsüzleşen, dökülen insanların saç ve deri sağlığını korumak amacıyla başvurduğu klinik bir yöntemdir. Saçlarının seyrekleştiğini fark edenler cinsiyet fark etmeksizin bu yönteme başvurarak daha güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olabilirler. Uygulama, aşağıdaki şu durumlarda olumlu sonuçlar verebilir:

 1. Besinsel yetmezliğe bağlı,
 2. Herhangi bir iç hastalığa bağlı veya
 3. Stres nedeniyle oluşan saç dökülmelerinde
 4. Mevsimsel saç dökülmelerinde
 5. Saçların canlılığını kaybetmesi, kalitesinin azalması ve incelmesi gibi durumlarda

Saç Mezoterapisinin Sonuçları Nelerdir?

Saç Mezoterapisi

Mezoterapi uygulamasının sonuçları, düzenli bir şekilde uygulandığında yavaş bir şekilde kendisini gösterir. Birkaç seans sonrasında bile olumlu yönde sonuçlar gözlemlenebilir. Seansların hepsi tamamlandığında uygulamanın hem gözle görülebilir faydaları hem de saç ve deri sağlığı açısından olumlu sonuçları tamamen gözlemlenebilecektir.

Saç mezoterapisi ile saç derisine enjekte edilen ilaçlar, direkt olarak deri içindeki kan dolaşımına etki eder. Biriken kanın dışarı atılmasına ve taze kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. Böylelikle kana nüfuz eden ilaçların bütün saçlı deriyi dolaşması sağlanır. Düzenli uygulamalar sonucunda saç ve derinin beslenmesi sürekli hale getirilir. Bunun yanı sıra saçlı deri altındaki damarların da güçlenmesi ve sağlıklı hale gelmesi sağlanır.

Saç Mezoterapisi Nasıl Uygulanır?

Öncelikle belirtmek gerekir ki; mezoterapi, dikkatli ve özenli bir şekilde uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Uygulama, mezoterapi için özel olarak geliştirilen ve ince uçlu iğneye sahip bir tabanca ya da şırınga ile gerçekleştirilir. Bilgisayar ve gelişmiş cihaz yardımı ile gerçekleştirilen uygulama, el ile manuel olarak yapılan mezoterapiye göre daha etkili sonuçlar verebilir. Hazırlanan karışım, direkt olarak saç derisine bölgesel bir şekilde ve küçük dozlarda uygulanır.

Saç mezoterapisi aşağıdaki birkaç aşamadan oluşur:

 1. Enjekte işleminden önce saç derisine lokal anestezi uygulaması yapılır.
 2. Ardından saç ve cilt dezenfekte edilir.
 3. Saçlı deriye özel bir yağ uygulanır. Bu sayede deriye aktarılacak ilacın daha iyi tutulması sağlanır.
 4. Kişinin gereksinimlerine göre hazırlanan karışım, enjektöre aktarılır.
 5. Ardından karışım, ince uçlu iğneler aracılığıyla saç derisine enjekte edilir. Hazırlanan karışıma ve/veya gereksinime göre farklı enjeksiyon yöntemleri kullanılabilir.
 6. Enjekte işleminin ardından saç derisine yapılan masaj ile uygulama sonlandırılır.
 7. Hastanın uygulama sonrası saçlarını yıkamaması, saçına farklı herhangi bir ilaç ya da krem sürmemesi gerekir.

Saç mezoterapisi, düzenli aralıklarla uygulanmalıdır. Kişinin gereksinimine göre 8 ila 15 seans gerçekleştirilir. Bir seans yaklaşık 40 dakika sürmektedir.

Saç Dökülmesi ile ilgili yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazın