Göz rengi değiştirme ameliyatı Lumineyes
Göz rengi değiştirme ameliyatı Lumineyes

Göz rengi değiştirme ameliyatı yani Lumineyes, cerrahi müdahale ile göz rengini değiştirme işlemidir. Bu yazımızda göz rengi değiştirme işleminin tüm ayrıntılarını inceleyeceğiz.

Gözlerimiz temelde dört çeşit renkten oluşmaktadır. Bunlar siyah, kahverengi, mavi ve yeşil renklerdir. Birde ara bir renk olan ela rengi vardır. Ela rengi aslında kahverengi olmakla birlikte göze gelen ışığın açısına göre yeşilimsi bir renge bürünür. Peki gözlerimizin farklı renkte olmasının nedeni nedir?

Göz Renkleri

Göze Renk Veren Madde Nedir?

Gözlerimizin arka tarafında bulunan retina adındaki bölümün hemen önünde Koroid isminde bir tabaka bulunmaktadır. Bu Koroid tabakası pigmentlerden oluşmaktadır. İşte gözümüzün renkli görünen kısmı bu pigmentlerdir. Bu bölümdeki pigmentler ne kadar çoksa göz o kadar siyah, ne kadar azsa o kadar mavi renk olur. Bunun arasında da diğer renklere sahip olur. Bu yüzdendir ki, açık renk gözlü kişilerin gözleri güneş ışığına karşı daha hassastır.

Retina ve Koroid

Bu konuda wikipedia aşağıdaki gibi bir açıklama yapmış.

Sklera bir bağ dokusudur. Stroması beyazdır, fakat gözün ön kısmında şeffaftır ve bundan dolayı ışığın gözün içine girmesini sağlar. Bu şeffaf skleraya kornea adı verilir. Patolojide kornea şeffaflığını kaybedip göz rengini değiştirebilir ve skleranın rengi gibi beyazlaşma olur. Koroid bol pigment içeren bir damar tabaka dokusudur. Retina ise pigmentli bir epiteldir. İris iki dokudan oluşur. Bunlar koroid ve retinadır. Koroid ön tarafa doğru bakar ve retina arkaya doğru. Bundan dolayı göze rengini veren koroid dokusudur. Koroid ne kadar pigment içerirse gözün rengi o kadar siyaha döner ve ne kadar az pigment içerirse o kadar da açık renge döner (mavi). Bu akşınlığın neden göze kırmızı renk verdiğini açıklar. Akşınlık hastalığında melanosit hücrelerin ürettikleri melanin pigmentleri dışa dökmüyorlar. Böylelikle keratinosit hücreleri melanini alamıyorlar. Bu sitolojik bozukluk pigmentlerin epitelde yayılamamalarına ve dokunun çok açık renge sahip olmasına neden olur. Ama koroid bir damar tabakası olduğu için pigmentlerin renginin yerini kan rengi alır ve koroid, yani göz kırmızı renkte görünür. Hatta bazı fotoğraflarda sağlıklı gözlerin kırmızı olmalarının nedeni kan renginin yansımasıdır.

Göz Rengi Değiştirme

Göz rengi değiştirme bize sıkça sorulan bir sorudur. Farklı bir şikayeti olan hastalar bile merak ederek göz rengi değiştirme hakkında bilgi almak istiyorlar. Bu konuda sıkça sorular gelmesinden dolayı zaten mevcut olan göz rengini değiştirme yazımızı biraz daha genişletmek istedik.

Göz Rengini Değiştirmek Mümkün mü?

Evet göz rengini değiştirmek bazı işlemler ile mümkün. Göz rengini değiştiren operasyonların ismi artık daha sık duyulmaya başlandı. Şu an yüksek ücretlere yapılsalar da, kısa süre sonra daha makul ücretlere ve çok yaygın olarak işlem göreceğe benziyor. Bu yöntemlerin arasında en sık duyulan iki seçenekten biri yapay iris ile göz rengi değiştirme, diğeri ise ameliyatsız lazerle göz rengi değiştirmedir. İkisinin arasında en çok tercih edileni Lumineyes isimli lazer işlemidir.

Yapay İris ile Göz Rengi Değiştirme

Yapay iris ile göz rengi değiştirme

Aslında yapay iris ameliyatı, gözlerde iris bölümünün doğuştan bulunmaması veya sonradan bir kaza sonucu zarar görmesi ile ilgili bir tedavi yöntemidir. Yaklaşık 20 dakika süren bu operasyon sırasında lokal anestezi kullanılır. Yapay iris değişimini yaparken renkli iris seçenekleri kullanıldığında göz renginde değişim olur. Fakat yine de göz rengi değiştirme amacıyla kullanımı çok azdır. En sık kullanılan yöntem Lumineyes lazerle göz rengi değiştirmedir.

Lumineyes Lazerle Göz Rengi Değiştirme

Lumineyes, özel bir frekansta çalışan lazer ışını sayesinde, irisin üst katmanındaki kahverengi pigmentle 20 saniyede yok ediliyor. iki üç haftalık bir süre sonunda da göz tamamen maviye dönüyor. Sık sık pişmanlık yaşayanlar içinse, sadece kahverengiden maviye dönüşümlerde uygulanabilen bu işlemin geri dönüşü maalesef yok. Çünkü kahverengi dokunun yeniden oluşabilmesi mümkün değil.

Göz Rengi Değiştirme Güvenli Bir İşlem mi?

ABD’li oftalmolog Gregg Homer tarafından geliştirilen Lumineyes adlı lazer teknolojisiyle göz rengini değiştirmek çok yeni bir yöntem. Deneme aşamasında olduğundan insan gözüne zararsız olduğu henüz kanıtlanmadı. Yöntemin, uzun vadede ne gibi yan etkiler doğuracağı bilinmese de göz tansiyonu ve katarakt riskini arttıracağı su götürmez bir gerçek.

iris tabakasının en önemli fonksiyonu, gözü parlak ışıktan korumaktır. Koyu renk gözlü insanlar, güneş ışığına daha dayanıklıdır. insanların yüzde doksanının koyu renk göze sahip olduğunu düşünürsek, renkli gözün, estetik görünmesi dışında hiç bir artısı yoktur. Ki bu estetik konusu da kişiden kişiye değişmektedir.

En güzel olan, doğal olandır diyerek bu yazımı tamamlıyorum. Bu konuda veya gözlerimiz ile ilgili herhangi bir konuda aklınıza takılan konuları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Görüşmek üzere.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazın