Elma Sirkesi Yüzümü Mahvetti

Elma sirkesi yüzdeki ve ciltteki lekelerin giderilmesi için mükemmel bir doğal çözümdür. Fakat yapısı gereği asidik olan elma sirkesi hassas ciltlerde beklenmeyen kötü etkiler yaratabilir. Cilt Uzmanı Hande Hakdemir, kendisine gelen bir soruya şu şekilde cevap veriyor.

Soru :

İnternette gördüğüm elma sirkesi tarifleri ile evde yüzüme elma sirkesi sürdüm fakat yüzüm kızardı ve tahriş oldu. Bir süre bekledikten sonra soğuk su ile yıkadım fakat bir süre daha yüzümdeki tahriş ve lekeler geçmedi. Ertesi gün kızarıklıkların geçtiğini gördüm. Acaba cildim neden bu şekilde kızardı ve elma sirkesi kullanmaya devam etmeli miyim?

Cilt Uzmanı Hande Hakdemir’in Cevabı :

Merhaba sevgili okurum, elma sirkesi, diğer sirkeler gibi, hatta diğer sirkelerden daha yoğun şekilde asit içerir. Bu asit hassas ciltlerde beklenmeyen etkiler yaratabilir. Eğer cildimiz veya yüzümüz için elma sirkesi kullanacaksak, mutlaka sirkeyi su veya soda gibi sıvılar ile seyreltilmesi gerekir. Herkesin cildi farklı olacağı için bunu sizin test etmeniz gereklidir. İlk uygulamada yarı yarıya su ve sirke kullanarak, cildinizin sadece küçük bir bölümüne uygulama yapın. Eğer kızarıklık varsa daha fazla su, daha az sirke ile karışımlar uygulayarak deneyin.

Elma sirkesinin faydaları ve diğer uygulama yöntemlerini öğrenmek için, cilt lekeleri için elma sirkesi yazımızı okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazın