Göz rengi değiştirme ameliyatı Lumineyes
Göz rengi değiştirme ameliyatı Lumineyes

Gözler temelde 4 çeşit renkten oluşur. Bunların tümü birer renk olmasına rağmen, renkli göz dediklerimiz mavi ve yeşildir. Bunların dışında da kahve rengi ve siyah gözler vardır. Zaten genelde de bu dört rengin farklı tonlarında göz renklerine sahibiz. Örneğin benim göz rengim ela dediğimiz, aslında kahverenginin bir tonu olan fakat bazı durumlarda farklı renkte görünen bir renkte. Bazı kişilerde gördüğüm griye dönük renklerde aslında yeşilin çok açık tonları olmaktadır.

Göze Renk Veren Madde Nedir?

Bu konuda wikipedia aşağıdaki gibi bir açıklama yapmış.

Sklera bir bağ dokusudur. Stroması beyazdır, fakat gözün ön kısmında şeffaftır ve bundan dolayı ışığın gözün içine girmesini sağlar. Bu şeffaf skleraya kornea adı verilir. Patolojide kornea şeffaflığını kaybedip göz rengini değiştirebilir ve skleranın rengi gibi beyazlaşma olur. Koroid bol pigment içeren bir damar tabaka dokusudur. Retina ise pigmentli bir epiteldir. İris iki dokudan oluşur. Bunlar koroid ve retinadır. Koroid ön tarafa doğru bakar ve retina arkaya doğru. Bundan dolayı göze rengini veren koroid dokusudur. Koroid ne kadar pigment içerirse gözün rengi o kadar siyaha döner ve ne kadar az pigment içerirse o kadar da açık renge döner (mavi). Bu akşınlığın neden göze kırmızı renk verdiğini açıklar. Akşınlık hastalığında melanosit hücrelerin ürettikleri melanin pigmentleri dışa dökmüyorlar. Böylelikle keratinosit hücreleri melanini alamıyorlar. Bu sitolojik bozukluk pigmentlerin epitelde yayılamamalarına ve dokunun çok açık renge sahip olmasına neden olur. Ama koroid bir damar tabakası olduğu için pigmentlerin renginin yerini kan rengi alır ve koroid, yani göz kırmızı renkte görünür. Hatta bazı fotoğraflarda sağlıklı gözlerin kırmızı olmalarının nedeni kan renginin yansımasıdır.

Bu bana biraz sıkıcı ve konumuzun özü için uzun geldi. Aslında olan şu, hepimizin en az bir kere adını duyduğu gözümüzün retina adında ki bölümü gözün arkasında doğru bakmaktadır. Retinanın hemen önünde ise Koroid isminde bir tabaka bulunmaktadır. Bu Koroid tabakası ise pigmentlerden oluşmaktadır. İşte gözümüzün renkli görünen kısmı bu pigmentlerdir. Bu bölümdeki pigmentler ne kadar çoksa göz o kadar siyah, ne kadar azsa o kadar mavi renk olur. Bunun arasında da diğer renklere sahip olur. Bu yüzdendir ki, açık renk gözlü kişilerin gözleri güneş ışığına karşı daha hassastır.

Peki Göz Rengini Neden Değiştirelim ki?

Evet bu kritik bir soru.. Bu yazıyı yazan şahsım adına gerçekten böyle bir işleme ihtiyaç yok. Ama internette sıkça gördüğüm, hatta kendi sosyal çevremde de göz rengini değiştirmek isteyen en az üç beş kişi olduğunu düşünürsek, gerçekten bu işleme talep var gibi görünüyor. Peki neden insanlar göz rengini değiştirmek isterler?

Bu sebeplerin en başında, belki de tek sebep olarak görsel kaygılar gelmektedir. Görsel derken, sizinde tahmin edeceğiniz gibi bu, görmek eylemiyle ilgili değil. Daha iyi görünmekle ilgili bir sorunsal. Göz rengini değiştirmek isteyen kişiler, ki hemen hemen tamamı kahverengi gözlerden, daha açık gözlere geçmek isteyenler, kendilerine daha çok yakışacağını düşündükleri için ve kendilerini daha iyi hissedecekleri için bu operasyonu istemektedirler.

Göz Rengini Değiştirmek Mümkün mü?

Evet göz rengini değiştirmek bir takım lazer işlemleriyle mümkün. Göz rengini değiştiren operasyonların ismi artık daha sık duyulmaya başlandı. Şu an yüksek ücretlere yapılsalar da, kısa süre sonra daha makul ücretlere ve çok yaygın olarak işlem göreceğe benziyor. Bu yöntemlerin arasında da en çok tercih edileni Lumineyes isimli lazer işlemidir.

Lumineyes ile Göz Rengi Nasıl Değişir?

Lumineyes, özel bir frekansta çalışan lazer ışını sayesinde, irisin üst katmanındaki kahverengi pigmentle 20 saniyede yok ediliyor. iki üç haftalık bir süre sonunda da göz tamamen maviye dönüyor. Sık sık pişmanlık yaşayanlar içinse, sadece kahverengiden maviye dönüşümlerde uygulanabilen bu işlemin geri dönüşü maalesef yok. Çünkü kahverengi dokunun yeniden oluşabilmesi mümkün değil.

Göz Rengi Değiştirme Güvenli Bir İşlem mi?

ABD’li oftalmolog Gregg Homer tarafından geliştirilen Lumineyes adlı lazer teknolojisiyle göz rengini değiştirmek çok yeni bir yöntem. Deneme aşamasında olduğundan insan gözüne zararsız olduğu henüz kanıtlanmadı. Yöntemin, uzun vadede ne gibi yan etkiler doğuracağı bilinmese de göz tansiyonu ve katarakt riskini arttıracağı su götürmez bir gerçek.

iris tabakasının en önemli fonksiyonu, gözü parlak ışıktan korumaktır. Koyu renk gözlü insanlar, güneş ışığına daha dayanıklıdır. insanların yüzde doksanının koyu renk göze sahip olduğunu düşünürsek, renkli gözün, estetik görünmesi dışında hiç bir artısı yoktur. Ki bu estetik konusu da kişiden kişiye değişmektedir.

En güzel olan, doğal olandır diyerek bu yazımı tamamlıyorum. Bu konuda veya gözlerimiz ile ilgili herhangi bir konuda aklınıza takılan konuları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Görüşmek üzere.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazın